Za zaparkované auto dostanete pokutu. Je jedno, že jste za místo zaplatili. Stačí, že parkujete o 1 cm vedle a už se vezete

Nejen jízda autem, ale také parkování má svá pravidla. Za jejich porušení pak řidičům hrozí mnohdy nemalé pokuty.

i Zdroj fotografie: JiriMatejicek / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Parkování zejména ve velkých městech je noční můrou mnoha řidičů. Buď marně shání jakékoli místo, kde by svůj vůz mohli nechat, anebo se děsí šíleně vysokých poplatků, které je parkování bude stát. Co je ale ještě horší jsou pokuty, které mohou lidé za špatné parkování dostat. A to nejen v případech, že auto odstaví někde, kde je parkování zakázáno.

Zaparkovat takto auto se opravdu nevyplatí

Už samotný manévr zaparkování vozidla mezi dvěma jinými automobily dává mnohým zabrat. A k tomu všemu existuje ještě řada dopravních pravidel a nařízení, která je třeba při parkování znát a respektovat. Pokud se jimi lidé řídit nebudou, klidně mohou dostat pokutu i přesto, že za své parkovací místo řádně zaplatili. Příkladem je parkování přes více parkovacích míst. Nejen že za to sklidíte pravděpodobně naštvané pohledy mnoha dalších řidičů. Kromě toho vás takové jednání může stát i peníze na pokutě.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY
Za parkování v zákazu stání mohou řidiči na svém autě najít i botičku

Stání přes 2 parkovací místa je totiž přestupek. V podstatě tak stačí, že parkujete o 1 centimetr vedle a už se vezete. Pravdou nicméně je, že většina těchto řidičů nejspíš postihu unikne. „Obvykle se tím nezabýváme, a to právě proto, že se ve většině případů nedá přesně určit, kdo zastavil vědomě špatně a kdo pak tak zaparkovat prostě musel,“ řekl již dříve pro web Deník tehdejší šéf městských strážníků ve Žďáru nad Sázavou Martin Kunc.

Pokuta hrozí i v jiných případech

Velmi častým nešvarem mnoha českých motoristů je také podélné parkování v opačném směru jízdy. Podle zákona totiž řidič smízastavit a stát jen vpravo ve směru jízdy co nejblíže k okraji komunikace,“ píše web Autosalon. Výjimkou jsou pak situace, kdy motorista parkuje v jednosměrce. V takovém případě může své auto nechat v obou směrech jízdy.

Každopádně řidičům v případech porušení tohoto pravidla hrozí pokuta až 2500 korun či dokonce odtažení vozidla, upozorňuje web Autosalon. A ještě vyšší pokutu, až 10 tisíc korun pak zaplatí ti, kteří zastaví na místě určeném pro invalidy, dodává web Měšec.

Věděli jste o tom, že za přestupky související s parkováním hrozí tak vysoké pokuty? Napište nám to do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články