Zákaz kávových kapslí: Pokud máte doma takovýto kávovar, můžete ho rovnou vyhodit do koše

Život bez kávy si řada lidí dokáže jen těžko představit. Nově zvažované nařízení Evropské unie by ale mohlo zakázat výrobu kapslí do kávovarů, které řada lidí běžně využívá.

i Zdroj fotografie: MarkBuckawicki / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Uvařit si kávu pomocí kapsle, kterou jen vložíte do kávovaru, je pro mnohé nejsnazší a nejpohodlnější způsob přípravy. Káva z těchto kávovarů je často velmi chutná, a tak si tento vynález získal velkou oblibu řady lidí, kteří s přípravou oblíbeného nápoje nechtějí trávit příliš mnoho času. EU však už nyní zvažuje opatření, které by mohlo vést k zákazu používání těchto kapslí. Pokud tedy doma máte kávovar určený právě na kapsle, budete ho v případě schválení nařízení moci rovnou vyhodit do koše.

Kapsle zatěžují životní prostředí

Hlavní motivací nápadu EU je razantně omezit negativní dopady, jež odpad vzniklý z jednorázových kapslí má. Výroba a následná likvidace či recyklace těchto kapslí je totiž pro životní prostředí obrovskou zatěží. Kromě toho se jedná o jednorázové plastové obaly, které často končí na skládkách. Evropská unie podle vlastních slov takovým krokem usiluje o snížení odpadu a podporu udržitelnějších alternativ.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jednorázové kapsle do kávovarů podle odpůrců zbytečně zatěžují životní prostředí

Jednou z nejvíce zasažených skupin takového opatření by byli bezesporu spotřebitelé, kteří pravidelně kávovary s kapslemi využívají. Tito uživatelé oceňují právě pohodlí a rychlost, s níž mohou pomocí kapslí šálek kávy připravit. V případě zákazu by si ale museli najít alternativní způsob přípravy oblíbeného nápoje, což by mohlo vyžadovat víc času a úsilí.

Výrobci kávových kapslí se bouří

Kromě milovníků kávy se nápad nelíbí ani producentům kávových kapslí a příslušných kávovarů. Ti by jasně utrpěli obrovské finanční ztráty a své podnikání by mohli v podstatě rovnou zabalit. Firmy, které investovaly do vývoje a marketingu těchto produktů, by musely hledat nové obchodní modely a možná zcela přeorientovat své podnikání na udržitelnější alternativy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Káva z jednorázových kapslí je velmi rychlá a snadná na přípravu.

Pravdou nicméně je, že alternativních možností, jak si kávu uvařit, je celá řada. Lidé by tak již nejspíš pomalu měli začít uvažovat o jiných metodách přípravy kávy, které jsou ekologičtější. Příkladem může být použití tradičních kávovarů nebo třeba french pressu.

Kvalitní modely můžete vybírat například v těchto recenzích.

Zdroj: Neue Zürcher Zeitung

Zasáhne vás případný zákaz kávových kapslí? A co si vůbec o nápadu EU myslíte? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články