Zákaz předjíždění na dálnicích: Češi zuří, budou se muset ploužit v pravém pruhu. Kdo to poruší, dostane pokutu 5500 Kč

Mnozí Češi se musí v posledních měsících vypořádávat s novým pravidlem, které platí na českých dálnicích. Spoustě z nich se ani trochu nelíbí.

i Zdroj fotografie: Lukáš Mižoch/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Značky zakazující předjíždění nákladních vozidel se na českých dálnicích začaly objevovat již na konci loňského roku, jak informovaly Události247. Konkrétně byl zákaz zaveden v úsecích mezi Humpolcem a Jihlavou a mezi Velkým Meziříčím a Brnem, píše web Autosalon. To ale zřejmě nestačí. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje tuto regulaci nadále rozšiřovat. Zjistěte, kde všude bude zákaz platit

Nové značky na dálnicích rychle přibývají

V plánu je zavést zákaz předjíždění kamionů na celé D1. Tam to však končit nemusí. Podle šéfa ŘSD Radka Mátla je v plánu postupné další rozšiřování i na ostatní dálnice, kde bude provoz příliš hustý. „Máme to připraveno na část D5, zhruba 50 kilometrů před Prahou. A pak se uvidí, jestli i někam dál,“ řekl pro server Hospodářské noviny.

Je však důležité zmínit, že zde existují určité výjimky. Pravidlo totiž platí pouze přes den, konkrétně od 5 do 22 hodin. Právě během dne byl totiž se vznikajícími zácpami zapříčiněnými mimo jiné i zdlouhavým předjížděním kamionů ten největší problém. V nočních hodinách se však kamiony mohou přejíždět tak, jako dřív.

Řidiči kamionů zuří

Zatímco řidiči osobních aut pravděpodobně tuto novinku na českých dálnicích vítají, řidiči nákladních aut už pochopitelně tak nadšení nejsou. Není se čemu divit, musí se totiž ploužit v pravém pruhu a nic s tím nenadělají, přestože by mohli jet klidně i o trochu rychleji. Například podle mluvčího největšího tuzemského sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martina Felixe by místo plošného zákazu „bylo rozumnější použít proměnné značení jako v okolních státech“, jak řekl pro web Seznam Zprávy.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Za porušení zákazu předjíždění hrozí řidičům kamionů mastné pokuty

Ať se ale pravidlo řidičům líbí nebo ne, faktem je, že jeho porušení se jim nevyplatí. Ten, kdo ho nebude respektovat totiž od policie může dostat pokutu až 5500 korun a 6 trestných bodů, jak upozorňuje web Autosalon. A že policie s motoristy nemá slitování dokazuje fakt, že jen za první měsíc letošního roku za porušení tohoto zákonu na D1 policisté udělili „více než 200 pokut v celkové částce přes jeden milion a sto tisíc korun,“ cituje web Autosalon mluvčí policistů Kraje Vysočina Danu Čírtkovou.

Co si o zákazu myslíte vy? Jste pro, nebo proti? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články