Zaměstnanci McDonaldu odhalili krutou pravdu o složení světoznámé pochoutky. Po přečtení se toho už v životě nedotknete

Některé lidi mohou nové informace o složení oblíbené kuřecí pochoutky překvapit.

i Zdroj fotografie: MaVlast / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Německé zpravodajské stanice přinesly odhalení od bývalých pracovníků známého fastfoodového řetězce McDonald’s, v Česku lidem známý hovorově jako McDonald. Svědectví bývalých zaměstnanců zpochybňují skutečné složení jídel, jež zákazníci pravidelně konzumují. Zdá se totiž, že ikonické Chicken McNuggets nejsou vyrobeny z celého kuřete, ale jenom z kuřecího masa. I když to může znít jako detail, význam takového odhalení je obrovský. Ve zveřejněném seznamu složek se podle serveru Fakt uvádí, že produkt obsahuje méně než 50 % masa.

Kuřecí není kuřecí?

Kontroverze navíc, podle zmíněného serveru Fakt, přichází necelý rok po odhalení německé stanice RTL, kdy byly ukázány nepřijatelné podmínky v restauracích Burger King. Vyšetřování tamních reportérů odhalilo špatné hygienické standardy v podobě myší, larev a celkově zkažených potravin. Nejen to, ale i zaměstnanci, kteří byli zrovna na směně, jevili podle serveru Fakt známky velkého přepracování. Kvůli podobným odhalením bylo tehdy v Německu uzavřeno celkem pět restaurací známého fastfoodového řetězce.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kuřecí nugetky jsou u lidí velmi oblíbené

Teď německá televize ZDF ve svém dokumentárním seriálu „ZDFzeit“ zavedla podle polského serveru Fakt diváky do kuchyně McDonald’s. Bývalí zaměstnanci na kameru promluvili o marketingových tricích řetězce. Je obecně známo, že jedním z nejoblíbenějších jídel jsou v McDonald’s již zmíněné nugetky. Pro televizi ZDF jeden z bývalých zaměstnanců prohlásil, že „Kuřecí McNuggets jsou z kuřecího masa, nikoliv z celého kuřete,“ což má podle něj ve využití v marketingu firmy obrovský význam.

Obsah kuřecích nugetek je zarážející

Co tedy vlastně kuřecí nugetky obsahují? Podle serveru Fakt jsou to dále kromě 46 % kuřecího masa: voda, rostlinné oleje (používá se zejména slunečnicový a řepkový), různé druhy mouky a další přísady. Důvodem smíchání masa s jinými složkami je snaha fastfoodového řetězce snižovat náklady. ZDF podle webu Fakt uvádí, že zatímco 26 % kuřecího masa v německých pobočkách pochází z Německa, zbytek je dovezen z jiných evropských zemí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Řetězec McDonald’s má řada Čechů v oblibě

„McDonald’s používá levné položky k zvýšení zisku z nugetek,“ řekl bývalý zaměstnanec podle Faktu. To samé platí i pro další produkty. Například obsah masa v kuřecím burgeru je jen 46 %. U dalších produktů je tento podíl trochu vyšší, informuje dále Fakt. Ve výzkumu německého spotřebitelského magazínu Öko-Test dostaly kuřecí McNuggets hodnocení dostatečné.

Nugetky od Burger King dostaly ještě horší hodnocení kvůli obsahu 3-MCPD, což jsou látky spojované s možným rizikem vzniku rakoviny nebo selháním ledvin. Obsah masa v nugetkách od Burger Kingu není známý. Je ovšem jasné, že krutá zjištění o oblíbených kuřecích nugetkách z obou řetězců nejsou pro zákazníky dobrou zprávou. Něco, co kupujeme jako kuřecí, je totiž kuřecí jenom zčásti. Je tak klidně možné, že po přečtení už nebudete chtít podobného zajíce v pytli nadále kupovat a konzumovat.

Co si o podobných zjištěních myslíte vy? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články