Zaměstnanci si příští rok budou sami určovat, kdy budou pracovat. Jak to bude probíhat?

Již od začátku roku 2025 nastane změna. Zaměstnanci si budou moc sami plánovat směny a dokonce i jejich délku.

i Zdroj fotografie: коворкинг-пространство Зона действия/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Nedávno jsme na Události247 psali o novince pro zaměstnance a není jedinou, která se chystá. Zákoník práce přichází pro rok 2025 s velmi zajímavou změnou. Již od začátku roku si budou zaměstnanci sami plánovat pracovní dny a budou si moct rozvrhnout i pracovní dobu a to včetně začátku i konce směn. Informoval o tom web E15. Samorozvržení pracovní doby bylo doposud možné pouze u lidí pracující na dálku, v roce 2025 to však bude umožněno všem zaměstnancům. Tedy za předpokladu písemné dohody. 

Samorozvržení pracovní doby 

Samotná myšlenka pochází z modelů západní Evropy, kde je flexibilní pracovní doba považována za nutnost k tomu, aby zaměstnanci udrželi dobré pracovní výkony. Například Rakousko, Německo nebo Dánsko mají tento model nastavený už dávno a funguje celkem dobře. Samorozvržení pracovní doby však nenastane automaticky a umožněno bude jen tam, kde se na něm dohodnou obě strany, tedy zaměstnanec a zaměstnavatel.

1 z 10 lidí vyhodí z práce. Na dlažbě skončí velká spousta lidí

iZdroj fotografie: Cnbc / Creative Commons / CC-BY-SA
Zaměstnanci dostanou možnost plánovat si sami pracovní dobu.

Jde o velmi důležitou změnu, která pomůže zaměstnancům podávat lepší výkony. Existují však pravidla, která zaměstnanec bude muset dodržovat. Zaměstnavatel má právo například určit období, během kterého zaměstnanec musí přesně daný počet hodin odpracovat. To, jak si hodiny následně v daném období rozvrhne však bude čistě na něm. Zaměstnanci tak budou moc pracovat kdykoliv si sami určí.

Má to své mouchy

Je však logické, že volnost pracovní doby nelze aplikovat na všechna zaměstnání. Učitelé ani doktoři si z logického hlediska nemohou usmyslet, kdy do práce přijdou a kdy ne. Podle webu SeznamZprávy se tak bude nová změna v zákoníku práce týkat pouze u těch pracovních pozic, u kterých bude její aplikace možná. Navíc, samorozvrhování pracovní doby nebude povinné a zároveň, pokud si ho zaměstnanec bude přát, jeho přání nemusí být vyslyšeno.

Češi, kteří dojíždí do práce mohou od státu získat přes 40 000 Kč. Kdo si o peníze neřekne, nedostane ani korunu

iZdroj fotografie: Adam Pat / Creative Commons / CC-BY-SA
Některým zaměstnancům by tato změna mohla prospět.

Jde samozřejmě o to, aby se na něm dohodly obě strany, tedy zaměstnanec a zaměstnavatel. A právě zaměstnavatel bude určovat, komu tato privilegia přidělování pracovní doby dá. Jedno je však jisté – samorozvrhování by některým jedincům pomohlo zlepšit časovou flexibilitu a forma volnosti, kterou obdrží, by mohla výrazně zlepšit i jejich pracovní výkony. 

Uvítali byste tuto novinku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články