Ženou se teploty atakující 50 °C: Doslova peklo na zemi, Česko je ještě nezažilo

Červencové teploty trhají v Evropě teplotní rekordy. Může být až 50 stupňů Celsia, Řecko a Itálie bojují s požáry.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Úmorná vedra, která v posledních letech trápí nejen Česko, zabijí podle odborníků až stovky lidí ročně. Psal o tom web Lidovky. Například jen během loňského léta si horké počasí vyžádalo 291 úmrtí, což jsou tři oběti denně. V celé Evropě tak horka usmrtila loni od června do září celkem 61 672 lidí.

Červenec trhá teplotní rekordy

Horké počasí spoustě Čechů komplikuje letní dovolené u moře. Některé země totiž bojují s rozsáhlými požáry. Hasiči na jihu Itálie mají plné ruce práce s desítkami lesních požárů. Zemi trápí vedra, která atakují až padesátistupňovou teplotní hranici. Psal o tom web Blesk. V regionu Kalábrie hoří na více než 70 místech. Extrémní horka v uplynulých dnech zasáhla celé Středomoří a jih Itálie se stále potýká se čtyřicítkami. 

iZdroj fotografie: Bin im Garten / Creative Commons / CC-BY-SA
Obzvlášť v oblíbených dovolenkových destinacích jsou letos nadprůměrné teploty

Vedra se navíc na začátku tohoto týdne podle předpovědi vystupňují a teploty by mohly dosáhnout až 48 stupňů Celsia. Jak píše Blesk, příští dny budou zřejmě patřit mezi nejteplejší červencová vedra v zemi. Před pár dny totiž byly nejvyšší zaznamenané teploty okolo 46 stupňů. Dalo by se říct, že se jedná o hotové peklo na zemi. Naštěstí Česko podobné teploty doposud nezažilo.

Hrozné je, že člověk už má těch veder opravdu až po krk a představa, že mě to samé čeká na dovolené v Itálii opravdu děsí. No zájezd už máme zaplacený, tak to nějak dáme,“ řekla Událostem247 Majka Horovská z Brna.

Stovky lidí se z dovolených vracejí domů

Požáry trápí také Řecko. Tamní hasiči bojují s ohněm nejen na ostrově Rhodos, desítky nových lesních požárů jsou na řadě míst po celé zemi. Psal o tom web České noviny. Na ostrově Korfu byla nařízena evakuace asi 2500 osob. Hoří také na poloostrově Peloponés a na ostrově Evia. Také Řecko totiž zažívá vlnu velmi teplého počasí a z Rhodu byly o víkendu převezeny do bezpečí desítky tisíc lidí. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Na řeckém ostrově Rhodos nedávno vypukly rozsáhlé požáry

Dvěma repatriačními lety se z Rhodosu v noci na pondělí vrátilo domů 450 Čechů. Česká republika je podle ministra vnitra Víta Rakušana připravena poslat do Řecka hasiče, pokud řecká strana českou nabídku pomoci akceptuje. Případný tým by byl asi padesátičlenný. Rakušan také uvedl, že žádá cestovní kanceláře, aby neposílaly turisty na Rhodos a pomohly obyvatelům České republiky z ostrova domů, píší dále České noviny. 

Bude pro vás počasí hrát roli v tom, zda se letos podíváte na letní dovolenou? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články