Zjistilo se, kolik měsíčně stojí používání klimatizace. Šílené částky. Pokud nechcete vyhlásit bankrot, přestaňte ji používat

Léto je v plném proudu a řada lidí se tak snaží ulevit si v přehřátých bytech větráky či klimatizacemi. To se jim ale může pěkně vymstít.

i Zdroj fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Zimní období, kdy řada lidí musela platit nebývale vysoké účty za energie je již pryč. Nemalý doplatek za elektřinu ale může Čechy překvapit i v létě. Důvodem jsou klimatizace. Představují sice efektivní způsob, jak rychle snížit teplotu v interiéru. Kromě této výhody mají ale také svoji stinnou stránku, kterou je vysoká spotřeba elektřiny. Když si tedy lidé při jejím výběru nedají pozor, mohou snadno přijít na mizinu.

V létě chladí, v zimě topí

I tak by ve zkratce šel popsat základní mechanismus klimatizací. Systémy fungují jako tepelná čerpadla na bázi vzduch-vzduch a mohou tak přispívat k regulaci teploty v každém ročním období. Lidé by se ale těmito výhodami neměli nechat zlákat. Vytápění bytu nebo domu pouze pomocí klimatizace totiž může být extrémně nákladné.

„Obecně vzato platí, že pokud byste za vytápění elektřinou utratili ročně například 30 000 korun, stálo by vás vytápění klimatizací na principu tepelného čerpadla ročně 7500 korun,” uvedl pro web Novinky Radek Vanduch ze společnosti Panasonic H. Provoz klimatizace tak může měsíčně stát šílené peníze. Pokud tedy Češi nechtějí vyhlásit bankrot, měli by ji raději přestat používat. Zjistilo se totiž, že měsíční částky za používání klimatizace rozhodně nejsou nízké.

Levné není ani pořízení klimatizace

Koupit ji lze už za zhruba 14 tisíc korun, ty kvalitnější pak ale stojí i okolo 20 tisíc korun. Rozhodujícím faktorem při výběru klimatizace je především plocha místnosti, kterou je potřeba chladit. Tato hodnota totiž ovlivňuje potřebný chladicí výkon. Důležité je dát při výběru pozor také na to, do jaké energetické třídy přístroj spadá a jaký má příkon.

iZdroj fotografie: RG72/ Creative Commons / CC-BY-SA
Klimatizace si kvůli vysokým letním teplotám pořizuje čím dál více lidí

Pozornost by lidé při výběru měli věnovat i chladícímu výkonu. Ten ukazuje, jak studený vzduch z klimatizace proudí. V neposlední řadě je pak dobré neopomenout, jak hlučný provoz klimatizace bude. Některé přístroje totiž mohou být při vyšším výkonu velmi hlučné a rušivé. Pokud navíc lidé plánují používat klimatizaci v noci nebo ji mají umístěnou v ložnici, je toto kritérium obzvlášť důležité.

V závislosti na těchto faktorech se pak provozní náklady klimatizace mohou lišit i o tisíce korun. Jak uvádí web BusinessInsider, cena za provoz přístroje se může měsíčně pohybovat v přepočtu kolem 490 až 540 korun za předpokladu, že lidé byt chladí každý den po dobu 5 hodin. V případě většího bytu či častějšího využívání přístroje ale mohou být částky daleko vyšší.

Zdroj: Novinky, TN, BusinessInsider

Využíváte klimatizaci či plánujete její pořízení? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články