Zmáčknete jedno tlačítko na telefonu a z dovolené se stane noční můra: Malá chybka vám naseká statisícové dluhy

Na přístup k internetu kdekoliv a kdykoliv jsme si už zvykli natolik, že se bez něj stěží obejdeme. To se vám ovšem na dovolené může vymstít.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Na celém světe jsou země pro účely využívání mobilních dat rozděleny do tří zón. Zóna 1 zahrnuje celou Evropskou unii, kde od roku 2017 funguje princip „roam like at home„. To znamená, že ceny za využívání internetu jsou stejné jako doma v Česku, uvádí portál Peníze. Jedinou výjimkou je omezení neomezených dat s určitým stropem, nad který se platí odlišné sazby.

Ceny se liší operátor od operátora

Rozdílná už je ovšem druhá zóna. Do té spadají země jako Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Švýcarsko, Turecko a Albánie. Všechny zmíněné země jsou přitom mezi Čechy v posledních letech oblíbené dovolenkové destinace. U Vodafone zaplatí lidé za odchozí hovor 30,52 Kč/min, za příchozí hovor 17,81 Kč/min a za SMS 9,68 Kč. U O2 jsou ceny vyšší, například za odchozí hovor z Turecka lidé zaplatí volající 42,35 Kč/min, za příchozí hovor 24,20 Kč/min a za SMS 12,10 Kč. U T-Mobile jsou ceny 35 Kč/min za odchozí hovor, 18 Kč/min za příchozí hovor a 9,60 Kč za SMS.

Využívání internetu na dovolené se může lidem prodražit: V zemích 3. zóny si operátoři účtují přes 300 000 Kč za 1 GB dat

Ceny za internet v zahraničí jsou však i nadále ty nejvyšší. Například T-Mobile si účtuje 75 Kč za megabajt dat, uvádí dále server Peníze. Průměrná webová stránka vám spotřebuje zhruba 2 MB dat, což ve výsledku může znamenat i tisíce korun za plnohodnotné použití dat při dovolené v druhé zóně. O problematice jsme před několika týdny psali i na Událostech247.

300 000 korun za 1 GB dat je v některých zemích realitou

Nejvyšší ceny si ovšem bezkonkurenčně operátoři účtují v třetí zóně. Do té spadá například Jižní Amerika a většina afrických a asijských zemí. O2 si v nich účtuje 300 Kč za megabajt dat. Tomu odpovídá zhruba přečtení jednoho e-mailu. Plnohodnotné použití internetu s 1 GB dat tak ve výsledku může klidně stát až neuvěřitelných 300 000 Kč.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Operátoři si za využívání internetu v zemích třetí zóny účtují i 300 korun za 1MB dat

Pokud si tak necháte v těchto zemích data zapnutá, hrozí vám, že budete operátorovi dlužit opravdu šílené částky. Většina operátorů minimálně v zemích třetí zóny požaduje jakési další potvrzení, aby se vám datový balíček aktivoval. I tak ale jde o nevědomky zapnutá data a jedno zmáčknutí tlačítka a s levnou dovolenou se můžete rázem rozloučit. Taková malá chybka vám může hravě nasekat statisícové dluhy.

Využíváte na dovolené mobilní data? Podělte se s námi o vaše zkušenosti dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články