Známý ekonom prozradil, jaké vládní výdaje stojí daňové poplatníky nejvíce

V době zdražování a vysoké inflace jsou vládní výdaje ožehavým tématem.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

S narůstajícím schodkem státního rozpočtu, který dosáhl zhruba na konci května 271,4 miliardy korun, se vynořuje důležitá otázka: Kam obrovské sumy státních peněz odcházejí? S odpovědí přišel známý ekonom Vladimír Pikora v rozhovoru pro server Život v Česku. Ten uvedl hned několik klíčových položek, které stojí daňové poplatníky nejvíce.

Na co peníze jdou?

Předpokládaný schodek státního rozpočtu na tento rok je 295 miliard korun, což znamená, že vláda má do konce roku k dispozici už jenom 23,6 miliard korun. A to je Fialova vláda se svým hospodařením teprve v polovině roku 2023. Kam tedy zmíněné obří sumy peněz míří? Ekonom Pikora to vysvětlil.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Vláda si na letošní rok vymezila schodek státního rozpočtu 295 miliard korun

Nejvyšší nárůst je v sociálních dávkách, které vzrostly o víc než 50 miliard korun. Další je podpora vysokých cen energií, která stát stála 40 miliard korun. Poslední položkou jsou investice, které vzrostly o 13 miliard korun,“ řekl známý ekonom pro server Život v Česku.

Sociální dávky jako největší výdaj

Podle poradce premiéra Fialy a ekonoma Štěpána Křečka se pod sociálními dávkami skrývají především důchody. Výdaje na ně vzrostly o víc než 45 miliard korun, jak řekl pro Život v Česku. V závěsu jsou menší položky, mezi které se řadí třeba podpora v nezaměstnanosti, která vzrostla o 300 milionů korun.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Důchody jsou pro stát obecně velmi velkým výdajem

Zůstává ve hvězdách, zda bude letošní předpokládaný schodek 295 miliard korun vládě stačit. Podle dosavadního trendu tomu ovšem nic nenasvědčuje. Je tak jasné, že jakmile vládě začnou docházet peníze, začne je dolovat z daňových poplatníků, nejen za pomoci konsolidačního balíčku.

Zdroj: Život v Česku

Co si myslíte o hospodaření současné vlády? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články