Boje neustávají, válka je nadále dramatická. Ukrajinský velitel popsal aktuální dění

Žoldnéři z ruské Wagnerovy skupiny se snaží město obklíčit. Ukrajinské mediální platformě Military Media Center to řekl velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj.

i Zdroj fotografie: 93rd Mechanized Brigade "Kholodnyi Yar" / Creative Commons / CC BY
                   

Rusko pokračuje v totální ozbrojené agresi proti Ukrajině, píše web Onet. Ukrajinští vojáci během uplynulého dne odrazili přes 60 ruských útoků na pěti úsecích fronty, a to ve směru na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Šachtarske. V pravidelném ranním přehledu situace na bojišti to uvádí ukrajinský generální štáb. Podobná tvrzení znepřátelených stran však není možné v podmínkách válečného konfliktu ověřit z nezávislých zdrojů.

Lži ruských představitelů

Podle ukrajinských úřadů ruské jednotky ostřelovaly za poslední den cíle v devíti ruských oblastech na východě země. V Doněcké oblasti zemřeli nejméně dva lidé a dalších 13 bylo zraněno. Na Facebooku to uvedl gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko. Doplnil, že ve městě Svjatohirsk v noci na úterý zasáhly ruské střely sídlo tamního krizového štábu, zahynul při tom jeden jeho zaměstnanec.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině si už vyžádala statisíce lidských životů

Při ostřelování Chersonu se zranili tři civilisté, zasaženy byly také obytné budovy a škola. Ruský prezident Vladimir Putin a další ruští představitelé, například bývalý prezident a premiér Dmitrij Medveděv, pokračují v informační operaci a dál falešně vydávají válku proti Ukrajině za „životně důležitou“ pro přežití Ruska. Upozornili na to analytici amerického Institutu pro studium války.

Buchmut se stal symbolem

Situace v oblasti Bachmutu je mimořádně napjatá. Navzdory značným ztrátám nepřítel zahájil ofenzivu s nejlépe vycvičenými útočnými jednotkami skupiny Wagner, které se snaží prolomit obranu našich vojsk a obklíčit město,“ uvedl na Telegramu velitel ukrajinských sil Syrskyj, který před několika dny přijel do Bachmutu, aby situaci osobně zhodnotil. Rusko se podle něj snaží odříznout ukrajinské obránce od zásobovacích tras do města a donutit je ke kapitulaci nebo ústupu. Tím by Rusko dosáhlo prvního většího vítězství za více než půl roku.

Obecně je teď celý Bachmut takovým symbolickým městem. Boje o něj z hlediska nějakého vývoje války nejsou nějak vyloženě významné, kromě toho, že tam probíhá ta opotřebovávací válka, kdy jde o to, aby jedna nebo druhá strana uštědřila soupeři co největší ztráty. Pak jsou města Slovjansk a Kramatorsk, ke kterým by se ta fronta v případě stažení z Bachmutu přiblížila, ale tam je další obrana, kterou nebude jednoduché prolomit,“ uvedl pro Události247 analytik Michal Lebduška.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad