Bojkot olympijských her. Čína podle europoslance Peksy porušuje lidská práva

Výzva o bojkotu olypijských her v Číně má podporu napříč europarlamentem i jednotlivými národními parlamenty. Podepsalo ji celkem 66 evropských politiků.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Mikuláše Peksy
                   

Mikuláš Peksa je český politik a fyzik. Od roku 2019 působí jako poslanec Evropského parlamentu. V listopadu 2019 byl zvolen předsedou Evropské pirátské strany.

Bojkot olympijských her – co tím přesně myslíte?

Věřím, že není normální, aby politici demokratického státu vyrazili na olympiádu do země, kde probíhá genocida a tvářili se, že se tam nic neděje. Což je bohužel případ Číny. Satelitní snímky ukazují koncentrační tábory a obrovská krematoria v oblasti Sin-ťiangu. Není divu, že se na sociálních sítích mluví o srovnání s olympiádou v nacistickém Německu.

Dobrá, ale nedávalo by větší smysl, kdyby na Hry nedorazili ani sportovci z demokratických zemí?

Tohle je velké dilema a sám jsem dost přemýšlel nad tím, jak výzvu formulovat. Pravda je taková: sportovec je člověk, který se roky připravuje, aby vyhrál velké sportovní klání. Na rozdíl od politika, což je člověk, který vede politické střety. Olympiáda je samozřejmě sportovním kláním, ale vedle probíhá velká politická bitva, zda-li se čínské propagandě podaří odvést pozornost od zločinů, které tamní komunistická strana páchá.

Takže, když jsem přemýšlel o tom, zda-li chci jako politik zapojit sportovce do svého politického sporu, zvítězila ve mě úcta k jejich profesionálnímu nasazení ve vlastním oboru. Ale doufám, že další demokratičtí politici se přidají.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Mikuláše Peksy
Mikuláš Peksa

Mohli bychom vůbec požadovat takovou oběť, aby se sportovec vzdal jednoho ze svých profesních vrcholů?

Myslím, že tohle už si musí každý sportovec rozhodnout sám. Každý z nich chápe, že jsou zároveň příkladem pro mnoho svých spoluobčanů a jejich rozhodnutí ovlivní nejen dospělé, ale třeba i vnímání dnešních školáků, co je správné a co je špatné.

Čím přesně podle vás Čína porušuje lidská práva?

V první řadě probíhající genocidou v Sin-ťiangu, represemi v Tibetu a Hong Kongu. Dotýká se to samozřejmě všech obyvatel komunistické Číny. Země je šmírována pomocí moderních technologií. Nejmodernější poznatky z oblasti umělé inteligence jsou využívány k analýze dat ze sledovacích kamer, sociálních sítí a platebních systémů. Výsledky této analýzy jsou pak používány jako základ k trestání nepohodlných lidí, odpůrců vlády, náboženských menšin a podobně.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Mikuláše Peksy
Mikuláš Peksa

Mimochodem, sportovci budou údajně vybaveni telefony od organizátorů, které mají sbírat citlivé osobní informace. Máte o tom zprávy?

Šmírování je problém dlouhodobě, protože jak známo, čínské společnosti dovážející hardware do Evropy musejí poskytovat čínským tajným službám přístup ke svým datům. A samozřejmě, bez kvalitního šifrování jsou vaše hovory vydány na milost a nemilost poskytovatelů mobilní sítě.

 Takže zahodit takto rozdávané telefony je pouze první krok. Dlouhodobě musíme zajistit, aby kritická infrastruktura fungovala pouze s otevřeným softwarem, tj. takovým jehož zdrojový kód známe. A můžeme se ujistit, že dodržuje základní pravidla ochrany soukromí a osobních dat, např. GDPR.

iZdroj fotografie: Pixabay
Peking

Čína si evidentně ze sankcí ani hrozeb roky nic nedělá. Co víc vůbec můžete například vy coby představitel EU dělat? A potažmo EU jako celek?

Ono se to málo ví, ale EU a na ní napojený Evropský hospodářský prostor reprezentuje trh s půl miliardou spotřebitelů. V desetimilionovém Česku se stalo zvykem Číně podlézat, ale zapomínáme na to, že máme ekonomiku, která je v úhrnu silnější než ta čínská.

Přál bych si, aby si tohle evropští občané a politici uvědomovali a chápali, že nemusíme vystupovat jako servilní sluhové čínských komunistů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články