Brazílie neschválila použití vakcíny Sputnik V. Rusko z neznámého důvodu odmítá poskytnout dostatek informací

Lékový regulátor Anvisa odmítl v Brazílii registrovat Sputnik V, ruskou vakcínu proti covidu-19. Schválení přípravku by podle něj bylo kvůli nedostatku informací od výrobce rizikem.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Brazílie aktuálně očkuje vakcínami od čínské společnosti Sinovac a od britsko-švédské AstraZenecy. Uvedení ruského Sputniku přitom naráží na překážky po celém světě, a dle brazilské lékové agentury nebyly poskytnuty kompletní informace a výrobce zároveň neumožnil brazilským představitelům inspekci výrobních závodů. Úřad proto nemá dost poznatků o účinnosti a bezpečnosti vakcíny ani o její průmyslové výrobě.
Sputnik má podle výrobce téměř stoprocentní účinnost

Světová zdravotnická organizace o registraci přípravku Sputnik V dál jedná. Neurčila proto ani datum, kdy bude vyhodnocovat předložené výsledky klinických testů. Podle ruských výrobců je vakcína bezpečná a účinná až na 97,6 %, což je srovnatelné se všemi dalšími konkurenty (ti si někdy stojí i hůře). V Latinské Americe už ale Sputnikem V očkuje například Argentina, která spouští také domácí výrobu této látky.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Ačkoliv má být Sputnik V velmi účinný, Rusko o něm moc informací neposkytuje.

Anvisa už schválila k používání v Brazílii několik vakcín od čínských i západních výrobců a nejvíce se v zemi očkuje přípravky od čínského Sinovacu a od britsko-švédské firmy AstraZenecaz, nichž chce Brazílie oba vyrábět doma. Tento týden má být rovněž do země dovezena první dodávka látky od společností Pfizer a BioNTech. Místní regulátor pak nebude registrovat indickou vakcínu Covaxin od společnosti Bharat Bitech, její výroba by totiž nesplňovala standardy kvality.

Březen byl v počtu úmrtí lidí s covidem rekordní

V Brazílii od března vládne velmi nepříznivá epidemická situace a za dobu epidemie byl dosud tím nejsmrtelnějším. V souvislosti s nemocí covid-19 během něj zemřelo zhruba 66 500 osob a celkový počet úmrtí atakuje hranici 400 000 občanů, což je druhý nejvyšší údaj na světě hned po USA. Přírůstky úmrtí často dosahují i několik tisíc osob denně i kvůli brazilské mutaci, která je spolu s indickou mnohem nejagresivnější ze všech.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Jednou z podmínek Brazílie byla kontrola výrobních prostor Sputniku V.

V Brazílii žije celkem 212 milionů lidí a od začátku epidemie se nakazilo zhruba 14,4 milionu obyvatel. Vláda chce proto urychlit tempo očkování, ačkoliv tamní prezident ještě donedávna vyzýval lidi, aby „nebrečeli“ a vše zvládli. Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo v nejlidnatější zemi Latinské Ameriky asi 27,3 milionu lidí, což je zhruba 13 procent tamní populace. Celkově bylo v Brazílii podáno přes 50 milionů dávek očkování proti koronaviru.

Zdroj: USNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 290 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Rodina zrekonstruovala trup starého letadla na přepychový pojízdný karavan. Kreativitě se meze nekladou
JakZdravě.cz
Proč je peeling tak důležitý
VědaŽivě
Co se děje s tělem při absenci spánku? Zpravidla jde o závažné důsledky, které mohou být v některých případech fatální
ArmádníZpravodaj
Projekt Stargate zkoumal možnosti čtení myšlenek pro vojenské účely