Británie má novou premiérku. Borise Johnsona nahradí ministryně zahraničí Liz Trussová. V úterý ji jmenuje královna Alžběta II

Sedmačtyřicetiletá Liz Trussová zvítězila ve vnitrostranickém hlasování nad Rishim Sunakem a byla zvolena šéfkou Konzervativní strany.

i Zdroj fotografie: Policy Exchange / Creative Commons / CC BY
                   

Končící premiér Johnson řekl, že je nyní třeba, aby se za Trussovou postavili všichni konzervativci. Podle britské opozice však nová premiérka zemi z krize nevyvede, informují o tom České noviny. Předseda Labouristické strany Keir Starmer řekl, že Trussová je na straně firem, nikoli pracujících lidí, uvádí České noviny. Lídr liberálních demokratů Ed Davey řekl, že její vedení země přinese další krize a chaos, píší dále České noviny.

Nová premiérka má dlouhou politickou kariéru

Trussová vstoupila do Konzervativní strany v roce 1996. V minulosti pracovala jako účetní pro těžařskou společnost Shell a jako obchodní ředitelka v telekomunikační firmě Cable & Wireless. The Guardian připomíná, že působila i v několika vládních funkcích za premiérů Davida Camerona, Theresy Mayové a Borise Johnsona. Nová předsedkyně vlády se bude muset vypořádat s nejhorší inflací na britských ostrovech za posledních 40 let, a navíc také s rostoucími cenami energií, doplňuje TN.

Liz Trussová už dříve uvedla, že pokud bude zvolena příští britskou premiérkou, bude připravena použít jaderné zbraně. Řekla to na setkání konzervativců v Birminghamu. Britská média tehdy zarazilo, jak bez emocí při odpovědi působila, připomínají Novinky. Trussová už během své kampaně naznačila, že je pro obnovení systému jaderného odstrašení, jehož cílem je „odstrašit nejextrémnější hrozby pro naši národní bezpečnost a způsob života“, píší dále Novinky.

Jadernými zbraněmi hrozí opakovaně také Putin

„Otázkou je, jestli chtěla Trussová tehdy naznačit, že bude železnou lady,“ řekl k projevu expert na bezpečnost Andor Šándor Událostem247. „To vyjádření bylo velmi příkré a mohlo vzbuzovat obavu, zda si vůbec uvědomuje, co to je zmáčknout jaderné tlačítko. V žádném systému ale není ten proces odpálení jaderné zbraně tak jednoduchý. Nepřeceňoval bych to, ale na druhou stranu bych to ani nepodceňoval,“ doplnil Šándor pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jaderné zbraně

Jadernými zbraněmi několikrát vyhrožoval od vypuknutí konfliktu na Ukrajině i ruský prezident Vladimir Putin. Dělo se tak v reakci na prohlášení vedoucích představitelů členských zemí Severoatlantické aliance na adresu Ruska, informoval o tom web E15. Znovu pak takto pohrozil v srpnu. Jak píše TN, ospravedlňoval to útokem na Záporožskou jadernou elektrárnu, ze kterého obvinil Kyjev.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články