Třetí dávku nebude potřebovat každý | Události247.cz

Odborníci zjistili, že očkování plnohodnotně chrání i po devíti měsících. Existují však skupiny lidí, kteří stále zůstávají ohroženi

Velký počet států již schválil aplikaci třetí dávky vakcíny. Britský výzkum ukázal, jak rychle s časem imunita klesá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Již v mnoha zemích včetně České republiky se lze nechat přeočkovat třetí dávkou. Otázkou pro vědce i odborníky zůstává, kdo ji skutečně potřebuje. Některé studie uvedly, že pokles protilátek se týká všech očkovaných. Britská studie však ukázala, že protilátky mizí pomalu. Vakcíny i po devíti měsících podle britských vědců poskytují výbornou imunitu. Výjimku tvoří senioři a pacienti s vážným a chronickým onemocněním.
Pokles imunity není závažný

Výsledky rozsáhlého výzkumu jsou zásadní pro rozhodnutí vlád k přeočkování obyvatel. Aktuálně třetí dávku plánuje poskytnou lidem již dvacet zemí. Je však nutné určit, kdo ji potřebuje a pro koho je zbytečná. První data z Izraele naznačily významný pokles protilátek. Britské závěry jsou mnohem optimističtější. Zdravotní služba Public Health England zkoumala očkované obyvatele Británie s cílem zjistit stav protilátek po devíti měsících.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Výsledky studie byly zveřejněny v polovině září. Za tři měsíce po druhé dávce začala všem očkovým klesat imunita. Rychlost poklesu však závisí na věku a zdraví člověka. Po devíti měsících byl u zdravých lidí pokles protilátek pozvolný a nezávažný. Jiná situace je u starších a nemocných. Zde již výzkum ukazuje na nezbytnost třetí dávky. Po více jak dvaceti týdnech byla účinnost vakcíny u zranitelné skupiny kolem 50 procent.

Ohroženi jsou nemocní lidé

Účinnost očkování proti hospitalizaci po dvaceti týdnech byla u AstraZeneca 77 %, u Pfizer 92,7 %. Podobná čísla studie uvádí i u ochrany proti úmrtí. Ochrana je tedy po dlouhou dobu silná. Problémem je mizející imunita u dlouhodobě nemocných osob a seniorů. Tyto skupiny budou mít pravděpodobně ve většině států přednost v očkování třetí dávkou. Podle výzkumu má největší účinnost vakcína Moderna.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Analytik John Burn-Murdoch z deníku Financial Times jsou publikované výsledky optimistické. „Jasně vidíme, že ne každý potřebuje posilovací dávku. U většiny osob mladších 65 let je ochrana dobrá. U nemocných osob by posilovací injekce mohla znamenat velký rozdíl,“ uvedl analytik. Britští vědci plánují ve výzkumu pokračovat i nadále v horizontu několika let. Cílem je sledovat, jak se mění ochrana proti nemoci v časovém horizontu.

Zdroj: Studie Public Health England

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 162 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím