Bývalý slovenský premiér Matovič tvrdí, že se na Slovensku v nejbližších dnech začne očkovat vakcínou neschválenou Evropskou lékovou agenturou

Kromě registrovaných vakcín Slovensko ještě na začátku března dovezlo první zásilku 200 000 dávek ruské vakcíny Sputnik V, zatím se jí ale neočkuje.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

To by se však mělo už brzy změnit. Od června by si Slováci mohli vybrat, kterou vakcínu proti koronaviru si nechají aplikovat. Ve středu to řekl Vladimír Lengvarský, slovenský ministr zdravotnictví. Země pozastavila očkování první dávkou od AstraZenecy, údajně kvůli jejímu nedostatku. S touto očkovací látkou však prý dál počítá.

Sputnik stál křeslo slovenského premiéra

Nedávná nešťastná událost, při které po podání vakcíny AstraZeneca zemřela 47letá žena, je podle Lengvarského jen jedním z méně závažných důvodů přerušení očkování touto látkou. Minulý týden slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv uvedl, že úmrtí zmíněné ženy nejspíš souviselo s očkováním vakcínou od AstraZeneky, a to s ohledem na výskyt krevní sraženiny. Genetickým vyšetřením byly také u pacientky zjištěny poruchy srážlivosti krve.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Už příští měsíc by Slovensko mohlo začít očkovat ruskou vakcínou Sputnik V, na 200 000 jejích dávek má už od začátku března. Okolnosti dovozu však prohloubily v zemi vládní krizi. Na konci března kvůli tomu odešel z postu premiéra Igor Matovič, který to, aby ruská vakcína byla dovezena, prosazoval. Teď zastává post ministra financí.

Slovensko by chtělo ruskou vakcínu začít vyrábět

Sputnik V zatím neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky EMA a Slovensko ji proto začalo testovat samo. Bratislava se ale kvůli tomu nepohodla s Moskvou. Té se nelíbilo, že analýzu Sputniku neprovedla certifikovaná laboratoř. Slovensko proto nechalo ruskou vakcínu otestovat v Maďarsku, které Sputnikem V začalo očkovat jako první členská země EU. Slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv ke Sputniku své stanovisko nevydal, ruský výrobce mu prý nedodal potřebné informace.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Ministr zdravotnictví Lengvarský však už potvrdil, že Slovensko od ruské strany dostalo souhlas s očkováním Sputnikem V a že země získala požadované dokumenty, které dosud chyběly. O očkování touto látkou prý navíc projevila zájem značná část obyvatel. Dnes už bývalý slovenský premiér Igor Matovič na začátku února naznačil, že by se země mohla ruskou vakcínu Sputnik V vyrábět.

Zdroj: Facebook / Igor Matovič

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 339 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Rodina zrekonstruovala trup starého letadla na přepychový pojízdný karavan. Kreativitě se meze nekladou
JakZdravě.cz
Proč je peeling tak důležitý
VědaŽivě
Co se děje s tělem při absenci spánku? Zpravidla jde o závažné důsledky, které mohou být v některých případech fatální
ArmádníZpravodaj
Projekt Stargate zkoumal možnosti čtení myšlenek pro vojenské účely