Vše ohledně částečné mobilizace v Rusku vysvětlil generál Šándor. Podle něj může jít Západu o krk

Protiváleční aktivisté svolávají v Rusku na dnešní večer celonárodní protest proti částečné mobilizaci. Podle listu The Guardian rozhodnutí Kremlu vyvolalo v Rusku šok.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Do zbraně má být povoláno 300 tisíc rezervistů. Jak připomíná ČT24, jde o první ruskou mobilizaci od druhé světové války. Putin také podpořil konání referend v okupovaných částech Ukrajiny. Termín referend o připojení k Ruské federaci oznámily samozvané lidové republiky na Ukrajině – Doněcká a Luhanská. Proběhnou od 23. do 27. září., informuje o tom TN. Agentura Reuters uvedla, že se rychle vyprodávají jednosměrné letenky z Ruska.

Tento krok se dal očekávat

Putin dnes v televizním vystoupení řekl, že vyhlášení částečné mobilizace je obrana před Západem, který se prý snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko. „Ve Washingtonu, Londýně, Bruselu přímo tlačí na Kyjev, aby převedl vojenské operace na naše území, už se neskrývají, říkají, že Rusko by mělo být poraženo všemi prostředky na bojišti. Následovat má zbavení obecně jakékoliv suverenity s úplným vydrancováním naší země,“ cituje prezidenta agentura TASS.

Přijde mi to jako logický krok, který Putin udělat musel,“ řekl Událostem247 bezpečnostní expert Andor Šándor. „Ukrajinci se sedm měsíců úspěšně brání a byli schopni Rusům zlikvidovat velké množství bojové techniky, ale také velkou lidskou sílu. Je to také jasná ukázka Západu, že bude bojovat za každou cenu. Putin také trošku hraje hru v tom, do jaké míry bude obyvatelstvo akceptovat to, že odejde 300 tisíc lidí z průmyslu a dalších odvětví,“ vysvětlil expert pro Události247.

Vězni do války nemusí

Vojenské službě se mohou mobilizovaní Rusové vyhnout kvůli věku, problémům se zdravím nebo pokud jsou ve vězení. Informuje o tom agentura RIA Novosti. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes poprvé od března hovořil o ruských ztrátách během invaze na Ukrajině a připustil, že v sousední zemi zahynulo téměř 6000 ruských vojáků, píší o tom České noviny. Ukrajinská armáda hlásí, že Rusko přišlo o 54 810 lidí, píše server iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Doněcká oblast

Putin dnes také podpořil plánovaná referenda na východě a jihu Ukrajiny. „Rusko nemůže přestat podporovat své blízké a nereagovat na jejich touhu určit svůj vlastní osud. Luhanská lidová republika je už od neonacistů téměř zcela očištěna. Boje v Doněcké lidové republice pokračují,“ cituje prezidenta TN. Během svého proslovu také opět vyhrožoval jadernými zbraněmi. „Pokud bude ohrožena naše územní integrita, Rusko použije všechny nástroje, které má k dispozici. To není blaf,“ uvedl Putin, kterého cituje web TN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články
Tchyně mě naučila dávat do záchodu čajové sáčky. Dokud jsem to nezkusila, nevěřila jsem, že to může mít nějaký účinek
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Daniela názorně ukázala, jak uvařit zázvorový čaj, aby měl nejsilnější účinek. Dvěma ze 3 způsobů se připravujeme o živiny
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo najde skryté tváře? Jen hrstka lidí dokáže prokázat silný smysl pro detail, chce to maximální soustředěnost
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Střelci na palubách vrtulníků. Tvrdě prověřeni Vietnamem, Afghánistánem a řadou dalších konfliktů