Cibule nad zlato. Chybí po celém světě, může se to odrazit také na ceně v Česku

Téměř celý svět se v posledních týdnech potýká s vysokými cenami některých druhů zeleniny. Týká se to také hojně užívané cibule.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Úroda a prudce rostoucí ceny na trhu se zeleninou přinutila vlády od Maroka až po Filipíny, aby chránily své zásoby. Ze severní Afriky v zimě dováží i Evropa, a proto se dá očekávat, že už na jaře zelenina o dost podraží, psal o tom web iDnes. Omezení se kromě cibule týkají také mrkve, rajčat, brambor a jablek, dodává web Seznam Zprávy. OSN a Světová banka oznámily, že nedostatek je po celém světě.

Cibule dražší než kilo kuřecího

Například na Filipínách je cibule součástí téměř každého pokrmu. Kvůli ničivým tajfunům z posledních měsíců je jí ale na ostrovech nedostatek, a to se promítlo také na ceně. Jak píše web Lidovky, cibule na Filipínách aktuálně stojí asi třikrát víc než kuře. Jeden kilogram cibule se v pondělí prodával v přepočtu za zhruba 260 korun. Kilogram kuřete přitom ve stejných obchodech stojí 100 korun. Cena cibule roste i v Česku. Loni se dal kiligram koupit i za osm korun, teď už se cena v obchodech pohybuje od 25 do 30 korun, připomíná iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V září meziročně ubylo obchodů, které nabízely cibuli v akci. Loni jich bylo deset, letos jen tři

Tady se ukazuje takzvaný efekt mávnutí motýlího křídla, kdy malá změna v jedné části světa může vyvolat doslova řetězovou reakci a projevit se nečekanými důsledky v jiných koncích světa,“ uvedl pro události247 ekonom Štěpán Křeček. „Já jsem si teda zatím toho, že by v obchodech nebyla cibule, nevšimla. Pokud by to ovšem nastalo a její cena by šla rapidně nahoru, myslím, že to bude pro české domácnosti katastrofa,“ řekla Uádlostem247 Františka Kohoutová z Mikulova.

Zelenina se v obchodech prodává na příděl

Cibule je po rajčatech nejčastěji konzumovanou zeleninou na světě, píše iDnes. Ročně se jí vyprodukuje asi 106 milionů tun, což je zhruba tolik, jako třeba chilli papriček, česneku, mrkve, tuřínu a paprik dohromady. OSN kvůli současné situaci dodává, že zdravá strava se postupně stává nedostupnou. Podle aktuálních údajů si ji nemohou dovolit více než 3 miliardy lidí po celém světě.

iZdroj fotografie: abcMedia
Zdražují rajčata, okurky, papriky se dokonce vyšplhaly na 180 Kč za kilogram

Nedostatek cibule hlásí třeba i Velká Británie. Místní politici z toho důvodu britské obyvatelstvo motivují, aby se více zaměřovalo na konzumaci sezónního typu ovoce a zeleniny. V největších britských supermarketech se začala zelenina prodávat na příděl a odborníci varují, že problémy tam mohou trvat ještě několik týdnů, píše iDnes. Cibule se tak stala horkým zbožím i na černém trhu. Filipínští celníci v posledních dnech zabavili hned několik nelegálních zásilek v hodnotě stovek tisíců dolarů, doplňují Lidovky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články