Číňané chystají něco velkého. Prezident nařídil vojákům připravit se na válku

Prezident to oznámil s tím, že prvním krokem bude rozšíření výcviku a navýšení vojenské kapacity. Bezpečnostní situace je podle něj nestabilní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čínská státní agentura Xinhua informovala o tom, že Čína začala s přípravami na válečný konflikt. Podle prezidenta Si Ťin-pchinga je potřeba posílit armádu. Její velení na tom má začít pracovat s okamžitou platností. Podle čínského prezidenta je bezpečnostní situace Číny nestabilní a nejistá, informuje dále agentura.

S kým by Čína válčila není jisté

Si Ťin-pching uvedl, že podle něj svět prochází nejrychlejšími a nejhlubšími změnami za posledních sto let, informuje dále Xinhua. Už na sjezdu Komunistické strany Číny, který proběhl minulý měsíc, se její předsednictvo usneslo na tom, že modernizace vojenských struktur musí probíhat intenzivněji. Jak píše agentura Reuters, oznámení Pekingu přichází v době, kdy Rusko válčí s Ukrajinou a každým měsícem vzrůstá napětí mezi Moskvou a Západem, který stojí na straně Kyjeva.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kreml zveřejnil seznam lidí, kteří popřáli Putinovi k narozeninám. Čínský prezident Si Ťin-pching na něm chyběl

Si Ťin-pching zatím neupřesnil, s kým by Čína mohla válčit. Americký ministr zahraničí Antony Blinken ale minulý týden varoval, že by mohla brzy zaútočit na Tchaj-wan, jehož území si dlouhodobě nárokuje, psal o tom web TN. Před možným útokem na Tchaj-wan varoval i důstojník amerického námořnictva admirál Michael Gilday. „Vůbec nechci vyvolávat paniku, ale nemůžeme to vyloučit,“ řekl Gilday pro web Breakingdefense.

Washington čínskou invazi nedopustí

Pokud vznikne konflikt mezi Spojenými státy a Čínou, na kterém obě země nemají zájem, protože jejich vzájemná ekonomická a jiná provázanost je velká, tak vznikne kvůli Tchaj-wanu,“ uvedl pro Události247 expert na vojenskou bezpečnost Andor Šándor. „Nevidím jediný sporný bod, který by tyto země přivedl do konfliktu. Že je Čína největším rivalem USA, to je prostě fakt,“ doplnil Šándor pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V současnosti mají čínské ozbrojené síly 2,3 milionu příslušníků a jsou téměř dvojnásobkem druhé největší armády na světě

Tchaj-wan je americkým spojencem, klíčovým světovým producentem polovodičů. Navíc plní v regionu zásadní vojensko-strategickou úlohu jako jakási předsunutá americká základna, protičínská bariéra, psal o tom web Novinky. Washington proto deklaroval, že čínskou invazi na ostrov se 24 miliony obyvatel nedopustí. Peking o ní však jako o reálné možnosti opakovaně mluví, připomínají Novinky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa