Peking v reakci na návštěvu Pelosiové na Tchaj-wanu zablokoval vzdušný prostor celého ostrova

Tchaj-wan projednává se sousedním Japonskem a Filipínami alternativní letecké trasy. Jednání začalo v reakci na to, že Čína oznámila vojenská cvičení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše Echo24, podle ostrova tato cvičení představují blokádu jeho vzdušného a námořního prostoru. To může mít za následek narušení mezinárodního obchodu, píše Echo24. Čína oznámila manévry v úterý poté, co na Tchaj-wan přicestovala předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. To se podle Echo24 nelíbí Pekingu.

Uvalení ekonomických sankcí

Čínská armáda v reakci na to dnes ráno zahájila vojenské cvičení včetně ostrých střeleb ve vodách a ve vzdušném prostoru obklopujícím Tchaj-wan. Dnes ráno to oznámila čínská státní televize. Cvičení bude pokračovat až do nedělních šesti hodin ráno. Tchajwanské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že bude na „nepřátelskou situaci“ adekvátně reagovat a chce také zvýšit stupeň pohotovosti vlastní armády. Píše o tom Český rozhlas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vlajka Číny a Tchaj-wanu

Čína na Tchaj-wan nyní také uvalila ekonomické sankce, informuje dále Český rozhlas. Přerušila dodávky písku a z ostrova naopak přestane dovážet citrusové plody a některé mražené mořské ryby. Vyhnula se však zatím narušení jednoho ze svých nejdůležitějších obchodních vztahů v oblasti výroby výpočetních technologií, píše Český rozhlas.

Čína demonstruje sílu

Jak Korea, tak Japonsko musí dávat pozor na svoje vlastní vztahy vůči Číně,“ řekl Událostem247 bezpečnostní expert Andor Šándor. „Je evidentní, že Čína ty svaly bude vystrkovat, ale do války jít chtít nebude. Podle mě to bude spíš krátkodobá otázka využití té trasy, protože Čína to nebude blokovat do nekonečna. Je to je ukázka demonstrace síly, ale já to nevidím jako nějaký dlouhodobý problém,“ dodal Šándor pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čína

Podle Šándora jsou větším problémem přelety přes Ruskou federaci. „Zásadně se zdražují ceny letenek pro letecké společnosti, které létají na Dálný východ a musí tu Ruskou federaci oblétávat. To je otázka, která může vydržet mnohem déle než tento problém s Tchaj-wanem. To, co udělala Pelosiová je hloupost, je vidět, že Američané nepřemýšlejí a vytvářejí si další a další nepřátele,“ zakončil expert pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články