Covid-19 zabíjí více lidí, než ukazují statistiky. V ohrožení jsme i několik měsíců po prodělání nemoci

Podle odborníků se úmrtí spojené s dlouhodobými komplikacemi po covidu-19 nepočítá do statistik. Počet úmrtí na koronavirus je tak mnohem vyšší.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rozsáhlá studie časopisu Nature ukázala, že se lidé po prodělání covidu-19 potýkají s vyšší úmrtností, než ostatní jedinci, kterým se nemoc vyhnula. Zdroj uvádí, že toto riziko platí až 6 měsíců po prodělání infekce, a že je v ohrožení až 60 % pacientů. Jenže jejich smrt se následně nespojuje přímo s koronavirem, takže jsou statistiky úmrtnosti zkreslené. Nebezpečí přitom hrozí i pacientům, kteří prodělali nemoc pouze s horečkou a bolestí hlavy.

I bezpříznakoví jedinci mohou mít dlouhodobé problémy

Ani pacienti, kteří měli pouze lehký průběh onemocnění, nemusí být z nejhoršího venku. Komplikace se u nich mohou objevit až několik měsíců po prodělání nemoci, a to i přesto, že byli bezpříznakoví. Mezi onemocnění mohou patřit respirační obtíže, poruchy nervového systému, duševní nebo metabolické problémy. Onemocnění se kvůli tomu objevují dokonce u pacientů, kteří by je bez covidu-19 nikdy nedostali.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi hospitalizovanými s příznaky koronaviru se objevilo nadměrné procento pacientů, kteří až půl roku po prodělání infekce zemřeli na jinou nemoc. Z tisíce pacientů jich bylo dle podle statistik 29, což je o 50% více než po tradiční chřipce. Vědci proto varují i mladé lidi, kteří si myslí, že jim virus neublíží, aby neotáleli s očkováním. Mohou totiž trpět dalšími nemocemi, které na infekci koronaviru navazují.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle hlavních aktérů tohoto výzkumu tak může koronavirus zatěžovat zdravotní systém i měsíce poté, co se ho člověk zdánlivě zbavil. Nejlepší prevencí je samozřejmě vyhýbat se infikovaným a covid-19 nikdy nedostat, vědci se však shodli, že očkování může tyto následky zmírnit a ochránit tak lidi před potížemi, které by je za normálních okolností nepotkaly.

Zdroj: The Jerusalem Post

50 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 490 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň