Další obří únik osobních dat z Facebooku. Mezi poškozenými je i přes milion Čechů

Mezi uniklými uživatelskými daty ze sociální sítě Facebook, která se o víkendu objevila na internetu, jsou i údaje o více než milionu Čechů.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Celkem byly zveřejněny soukromé údaje 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, oznámila to antivirová společnost Avast. I když jde podle firmy o starší událost a Facebook už zranitelnost z roku 2019 odstranil, data unikla na internet teprve teď a významně ohrožují bezpečnost uživatelů.
Ohrožení uživatelé by měli změnit nastavení svých účtů

Mezi zveřejněnými údaji jsou totiž také telefonní čísla, která mohou kyberzločinci použít k tzv. SIM swappingu, tedy k útoku, při němž přesměrují bezpečnostní kódy dvoufázového ověření, které se používá k ověření identity při přihlášení do e-mailu na svá vlastní zařízení. Podle Avastu tím zloději získají přístup k e-mailu oběti, následně mohou převzít také kontrolu nad dalšími online účty uživatele a celou jeho digitální identitou.
iZdroj fotografie: Pixabay

V ohrožení jsou také osobní data více jak milionu Čechů.

Firma doporučuje těm, kteří měli v roce 2019 svůj facebookový účet propojený s telefonním číslem, změnit si nastavení tak, aby se do účtu mohli přihlásit pouze za pomocí autentikátoru. Ten poskytuje například Microsoft nebo Google. Tito uživatelé také mohou čelit častějším phishingovým útokům, proto by měli být opatrnější k SMS zprávám, které obdrží.

iZdroj fotografie: Pixabay

Facebook patří dlouhodobě mezi nejpoužívanější sociální sítě světa.

Citlivá data Čechů se objevila na fóru pro hackery

Data se objevila o víkendu na jednom internetovém fóru pro hackery. O zpřístupnění údajů jako první v sobotu informoval portál Business Insider, podle amerických médií jsou tato data k dostání zcela zdarma. Jedná se o telefonní čísla, plná jména uživatelů, geolokační údaje, e-mailové adresy i data narození. Podle zpravodajského webu Axios ale v databázi nejsou informace o uživatelských heslech.

89 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 296 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Finta hotelových uklízeček jak umýt okna za pět minut. Budou dokonale průzračná bez nežádoucích skvrn a šmouh
JakZdravě.cz
Přirozené způsoby jak si vyčistit plíce. Otevřou dýchací cesty, zlepší kapacitu plic a sníží zánět
VědaŽivě
Lávové tunely na Havaji mohou být inspirace pro kolonii na Marsu
ArmádníZpravodaj
Nejlepší strategické bombardéry na světě