Zahraniční vesnice dá skoro dva miliony korun lidem, kteří se do ní přestěhují. Zájemci ale musí splnit přísné podmínky

Některá menší města a obce po celém světě mají obavu z toho, že by se mohly vylidnit. Jejich obyvatelé se totiž stěhují do větších měst.

i Zdroj fotografie: Andrew Bossi / Creative Commons / CC BY
                   

Méně obydlená místa se situaci snaží řešit tím, že nově příchozím nabízejí zajímavé finanční odměny. Naposledy s takovou nabídkou přišla malebná alpská vesnice Albinen, která leží ve Švýcarsku, psal o tom web CNN Prima News. Každá čtyřčlenná rodina, která se sem nastěhuje, dostane 70 tisíc švýcarských franků, tedy téměř 1,7 milionu korun.

Zájemci musí splnit přísné podmínky

Albinen leží na jihu země uprostřed Alp. Nabízí klid, krásný výhled, kvalitní ovzduší a mnoho hodinami slunečního svitu po celý rok. Přesto podle Daily Mail odsud lidé odcházejí do větších měst, která nabízejí více pracovních příležitostí. Aktuálně ve vesnici bydlí 243 lidí. Obec však hledá výhradně lidi, kteří jsou mladší 45 let. Musí být také švýcarskými obyvateli nebo mít příslušné povolení k pobytu, píše britský web Express.

iZdroj fotografie: Ramon Cahenzli / Creative Commons / CC BY
Obec už před pěti lety zahájila program, díky němuž se má začít rozrůstat

Pokud by o přestěhování do Albinenu stál člověk, který pochází z některé ze zemí EU, tedy i Česka, povolení získá až po pěti letech života ve Švýcarsku. Pokud je někdo z jiných států, musí v zemi žít nepřetržitě deset let, dodává CNN Prima News. S podobnou nabídkou přišla před pár lety také italská obec Santo Stefano di Sessanio. Ta nové obyvatele lákala na roční příspěvek ve výši až osm tisíc eur, tedy 217 tisíc korun, který vyplácela po jednotlivých měsících, psal web Novinky.

V Česku se tento nápad moc nerozmohl

Tato praxe se však objevila i v České republice, ovšem ne primárně kvůli nedostatku obyvatel. Šlo o daně. Šest tisíc korun ročně po dobu pěti let nabízel Uherský Brod lidem, kteří se tam nově přihlásí k trvalému pobytu, informoval iRozhlas. Příspěvek vyplácela tamní radnice. Návrh schválilo 14. prosince 2021 zastupitelstvo. Radnice tak chtěla zvýšit počet obyvatel města, který za posledních dvacet let klesl o dva tisíce na 16,5 tisíce, psal Český rozhlas.

iZdroj fotografie: Jednorožec / Creative Commons / CC BY
Nejvíce se lidé stěhují pryč z Moravskoslezského kraje a z Vysočiny, přibývají naopak v Praze a ve středních Čechách

My jsme zatím tuto situaci neřešili, myslím, že jsou to spíše záležitosti obcí a měst, které takto získají více peněz z rozpočtového určení daní. Čím víc obyvatel s trvalým bydlištěm, tím vyšší příspěvek do městské kasy,“ řekl Událostem247 realitní makléř Radek Pavlíček. „Tak já bych se klidně třeba do Švýcarska dotovaně přestěhovala, jenže podle mě je to tak složitá administrativní záležitost, že asi zůstanu doma v Brně,“ uvedla pro Události247 se smíchem Marcela Kopáčková.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety