Svědectví ze zmasakrované Buči: Desítky znásilněných dívek a mrtvá těla rozházená po ulicích

Lidé, kteří přežili otřesné události v ukrajinském městě Buča, teď podávají otřesná svědectví. Museli prožívat strach a totální krutost.

i Zdroj fotografie: S vědomím Volodymyra Zelenského / Facebook
                   

Jak píše iDNES, ruští okupanti drželi ve sklepě jednoho z domů asi 25 dívek a žen ve věku 14 až 24 let a několik dní je znásilňovali. Ombudsmanka Ljudmyla Denisovová později dle iDnesu uvedla, že několik dívek je v důsledku těchto zvěrstev těhotných. Podle iDnes ombudsmanka všechny případy shromažďuje a chystá se je předat mezinárodnímu trestnímu tribunálu.

Vojáci nikoho nešetřili

I když se Rusové stáhli ze severu Ukrajiny, za sebou zanechali naprostou paseku v životech lidí, kteří už se z prožitého traumatu nemusí nikdy vzpamatovat. Zpravodajský server BBC přinesl svědectví přeživších a zaznamenal důkazy ukrajinských žen, které opakovaně znásilňovali vojáci. Například 50letá Anna byla doma se svým mužem, když k nim vtrhli vojáci a pod pohrůžkou smrti ji donutili, aby jim byla po vůli, svěřila svůj příběh BBC.

Jejího manžela, který se ji snažil bránit, vojáci mezitím zastřelili. Reportérům BBC pak na dvoře domu ukázala, kde společně se sousedy manžela pohřbili. Ve stejné ulici si reportéři vyslechli další smutný příběh. Podle sousedů tam měli 40letou ženu znásilnit a zabít. Viníkem měl být údajně stejný muž, který znásilnil Annu. „Ruští vojáci jim řekli, že je budou znásilňovat tak dlouho, až nebudou už nikdy chtít mít s žádným mužem sexuální styk. Zabrání jim tak mít ukrajinské děti,“ popsala ombudsmanka pro BBC.

Traumata si lidé ponesou už do konce života

V Buči byly nalezeny obrovské masové hroby. Jeden z nich, ve kterém byly ostatky nejméně 57 civilistů, odkryli v zemi u kostela v centru města. Jak píše Deník, satelitní snímky ukazují, že jáma byla vyhloubena někdy před 31. březnem, kdy Putinovi muži měli oblast stále pod kontrolou. Podle ukrajinských úřadů se našla těla nejméně 410 civilistů, z toho mnohá byla roztroušena po ulicích města.

iZdroj fotografie: S vědomím Ukrajinského ministerstva obrany / Facebook
Po útoku

Podle psycholožky Ludmily Mrkvicové si lidé, kteří prožívají válku a s ní související situace, ponesou traumata ve většině případů až do konce života. „Pokud je to vnímavý člověk a trauma je opravdu značné, rozvine se posttraumatický syndrom. Následky traumatu jsou bohužel vždycky trvalé,“ uvedla pro Události247 a dodala: „Pro ženy, které byly znásilněny, je to takové trauma, že následky jsou celoživotní a rozvine se u nich posttraumatická stresová porucha, která působí na osobnost ženy.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články