Do války na Ukrajině musí jako první vojáci, kteří jsou neposlušní. Ven se dostaly záznamy rozhovorů ruského vedení

To, že ruští vojáci musí fungovat ve velmi neutěšených podmínkách není novinkou. Teď se navíc ukázalo, že někteří jdou bojovat za trest. Unikly nahrávky, které to dokazují.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruská armáda dostala od svého velení tajný rozkaz. V něm stálo, že má posílat do první linie ty vojáky, kteří se vyhýbají mobilizaci nebo neposlouchají rozkazy, píše Nastojaščeje vremja. Vyplývá to z uniklé nahrávky, která zachycuje telefonický rozhovor mezi dvěma ruskými vojáky, uvádí web Nastojaščeje vremja. Jeden z nich tyto naverbované muže dokonce označil jako dobytek na jedno použití, dodává server TN.

Kdo se vyhýbá válce, špatně dopadne

Nahrávku hovoru se podařilo získat ukrajinským tajným službám. Na svých webových stránkách ho pak zveřejnila televize Nastojaščeje vremja. Na nahrávce mluví dva vojáci. Jeden z nich se jmenuje Govorov a slouží na severní frontě, a ten vypráví druhému důstojníkovi jménem Ševcov o situaci s náborem do armády. Řekl, že podle něj existuje neoficiální nařízení, že ti, kteří odmlouvají rozkazům, nebo se dokonce vyhýbají mobilizaci a odmítají sloužit v armádě, mají být posláni do úderných oddílů v první linii, uvádí web.

iZdroj fotografie: kremlin.ru / Creative Commons / CC BY
Mobilizovaným ruským vojákům chybí nejen neprůstřelné vesty, ale také kvalitní zimní výstroj. Na Ukrajině umírají na podchlazení

Tato informace se zdá racionální, protože Rusko stále hledá nástroje, jak trestat ty neposlušné vojáky. Tresty pak přenáší dál ve formě určitých precentů i mezi ty ostatní, kteří váhají, zda se podřídit či nepodřídit těm rozkazům. Je to signál tomu zbytku vojska, že pokud nebude dělat, co se po něm chce, tak se dostane do toho největšího rizika nasazení,“ uvedl pro Události247 bezpečnostní expert David Rožek.

Ruské ztráty jsou rekordní

Ruské armádě už dlouho chybí vojáci a nové momentálně nemá k dispozici. Podle Govorova dokonce přibývá zběhů. „No, zkrátka, neoficiální rozkaz. Všichni, kdo se vyhýbají službě, budou převeleni na pozice na jedno použití v úderných oddílech. A pokud náhodou zůstanou naživu, bude o jejich osudu rozhodnuto až po vítězství. Tenhle dobytek se samozřejmě bude rekrutovat. A co budou dělat na frontě? Budou v trestném praporu,“ cituje Govorova Nastojaščeje vremja.

iZdroj fotografie: Міністерство внутрішніх справ України / Creative Commons / CC BY
Zničená ruská technika u Chersonu

Tristnímu stavu Putinovy armády nepomáhá ani průběh invaze. Ruský nezávislý web Mediazona, který shromažďuje údaje o válce, ve své zprávě informoval, že za poslední dva týdny zemřel na Ukrajině rekordní počet ruských vojáků. Od 24. února přibylo na seznamu obětí více než 1 600 lidí. Největší nárůst počtu mrtvých je mezi žoldáky Wagnerovy skupiny. Počet obětí mezi vězni se téměř zdvojnásobil. Aktuálně jde o 1 849 lidí, kteří zemřeli na Ukrajině. Celkem podle webu Rusko přišlo v konfliktu už o téměř 17 tisíc vojáků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou