Donald Trump se údajně loni v lednu dopustil těžkého zločinu. Trestnímu stíhání se zřejmě nevyhne

Federální soudce v Los Angeles vyjádřil názor, že Trump se na konci svého prezidentského mandátu měl snažit bránit americkému Kongresu ve výkonu funkce.

i Zdroj fotografie: Gage Skidmore / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jak připomíná iDNES, k incidentu došlo 6. ledna 2021, kdy vyvrcholila Trumpova neúspěšná snaha zneplatnit jeho porážku v prezidentských volbách. Výroky o jeho potenciálních zločinech zahrnul soudce David Carter do příkazu, který byl adresovaný právníkovi Johnu Eastmanovi. Tedy klíčové postavě Trumpovy povolební kampaně.

Trump svou porážku nikdy neuznal

Tento muž se na konci Trumpova působení v Bílém domě prezidentovi snažil radit, jak by se dalo zabránit nástupu Joea Bidena do funkce hlavy státu. Soudce teď Eastmanovi nařídil, aby předal zvláštnímu vyšetřovacímu výboru Sněmovny reprezentantů dokumenty, které kongresmeni požadují. Podle webu Politico by mohlo jít o první soudní rozhodnutí v dějinách, které konstatuje, že úřadující prezident pravděpodobně spáchal trestné činy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kapitol Spojených států amerických

V příkazu se píše, že soud na základě důkazů hodnotí jako pravděpodobnější variantu, že „prezident Trump se pokusil nekalým způsobem zmařit společnou schůzi Kongresu 6. ledna 2021“. Obě komory Kongresu se v ten den sešly, aby udělaly tradiční ceremoniální tečku za listopadovými prezidentskými volbami. Trump však svou porážku nikdy neuznal a volby dodnes označuje za zmanipulované. Na tehdejšího viceprezidenta Mikea Pence naléhal, aby formální schválení výsledku zablokoval.

Exprezident by měl na znovuzvolení obrovskou šanci

Pokud by Trump teď nebyl odsouzen, zůstává podle analytika Petra Boháčka stále největším favoritem pro prezidentskou volbu v roce 2024. „Pokud ho neodsoudí, myslím, že je největším kandidátem, dokonce větším, než Joe Biden,“ uvedl pro Události247. Podle některých expertů není v Trumpově případné kandidatuře jeho největším soupeřem Biden, ale jeho sokyně z voleb v roce 2016 Hillary Clintonová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Donald Trump

Už v roce 2020 se do poslední chvíle čekalo na to, jestli oznámí prezidentskou kandidaturu, to se ale nestalo. Hlavním demokratickým kandidátem se stal Biden, který nakonec Trumpa porazil. Blesk také píše, že bývalý prezident si od té doby pohrával s myšlenkou, že by znovu kandidoval, i když to ještě oficiálně nepotvrdil. Otázkou je, jestli se vůbec bude Biden, kterému v té době bude už 81 let, v roce 2024 o post hlavy státu ucházet. Clintonová je o něco mladší, za dva roky jí bude 77 let. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články