Evropské státy se připravují na vlnu migrace z Ukrajiny. Česko je údajně připravené přijmout až desítky tisíc uprchlíků

Rusko-ukrajinský konflikt se v posledních dnech značně vyostřil. Invaze Rusů může způsobit masivní uprchlickou vlnu z Ukrajiny do zbytku Evropy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rusko-ukrajinský konflikt by mohl v Evropě způsobit značné přesuny ukrajinských uprchlíků. Některé státy EU proto připravují krizové plány. Rakousko například plánuje, v případě vypuknutí války, pomoci státům na východní hranici EU. Plán zahrnuje zejména Polsko, informoval portál CNN Prima NEWS.

Pomoc pro sousední státy

Západní Evropa, ale i USA, již zkoumají různé scénáře možné invaze Ruska na Ukrajinu, která by mohla způsobit vlnu uprchlíků. Podle amerického ministra obrany Lloyada Austina by mohla vzniknout „uprchlická katastrofa, ta by podle něj postihla především sousední země jako je právě Polsko. Americké zpravodajské služby údajně očekávají až pět milionů uprchlíků z Ukrajiny, ti by měli zaplavit zejména sousední země.

Zástupci Evropské unie to však na tak velká čísla nevidí. Podle řeckého místopředsedy EU Margaritise Schinase je pravděpodobnější, že uprchlíků bude 20 tisíc až jeden milion. V Polsku a Lotyšsku pracují zase na svých krizových plánech. Lotyšsko již vybudovalo první uprchlická střediska. Podle Schinase je EU připravena „mobilizovat významnou humanitární pomoc a pomoci s civilní ochranou,“ pro postižené členské státy.

V azylových zařízeních je místo

„Okamžitě a bez problémů můžeme přijmout jednotky tisíc ukrajinských uprchlíků, protože azylová zařízení nejsou plná. Pokud by se alokovala určitá suma na pronájem objektu, tak si myslím, že bychom zvládli desítky tisíc osob bez problému, možná i větší počty,“ cituje Český rozhlas ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martina Rozumka.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tomio Okamura

„Podle mého soudu by se česká společnost stavěla k uprchlíkům z Ukrajiny daleko lépe než k uprchlíkům například ze Sýrie nebo Libye. Ukrajina je nám zkrátka bližší ve všech ohledech. Záleží však na počtu migrantů,“ sdělil Událostem247 politolog Zdeněk Kříž z Masarykovy univerzity.

Tomio Okamura (SPD) však věří, že se jedná o velký problém. Především pro manuální profese. „Tady hrozí masová vlna migrace z Ukrajiny. Kdyby k ní došlo, Česká republika se stane jedním z hlavních cílů. Způsobí to dva negativní aspekty. Zhoršení bezpečnosti a podseknutí mezd pro naše občany v manuálních profesích,“ citovaly Okamuru Seznam Zprávy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články