Evropský parlament vrací úder Rusku. Členské státy domlouvají společný postup

Řada spřátelených zemí se již v posledních týdnech zastala České republiky v kauze Vrbětic. Nyní se kvůli tomu řeší vztahy s Ruskem na unijní úrovni.
i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Česká republika po odhalení skutečnosti, že by za výbuchy ve skladu munice ve Vrběticích mohli stát agenti federace, vyhostila ze země 18 ruských diplomatů. Solidaritu nám už vyjádřila řada dalších zemí, které také vyhostily část těchto ambasadorů. Poslanci Evropského parlamentu nyní vyzývají i ostatní země unie, aby podnikly stejný krok.

Evropská unie dá najevo svůj postoj k jednání Ruska

Představitelům europarlamentu vadí více akcí podnikaných největším státem světa. Velkým trnem v oku europoslanců je mimo Vrbětice i zadržování opozičního leadera Alexeje Navalného, okupace Krymu, vojenské akce podnikané blízko hranic s Ukrajinou a další. Většina parlamentu se na základě těchto skutečností rozhodla odhlasovat usnesení, v němž odsuzují vyhrožování České republice.

iZdroj fotografie: Unsplash

Představitelé Evropské unie tak vysílají Rusku jasný vzkaz, že si nenechá vyhrožovat.

Josep Borrell, šéf diplomacie Evropské unie, se ostře vymezil proti výhružkám Ruské federace směřujícím k České republice. Europoslanci tak dali největší zemi světa jasně najevo, že nestrpí zastrašování vlastních členských států. Naopak se pokouší ukázat, že se umí bránit společnými silami, a plánují nyní jednotný postup, který to jasně dokáže.

Závislost EU na Rusku bude opět omezena

Jedním z nabízených společných kroků je vyhoštění ruských diplomatů, k němuž vyzvali europoslanci své kolegy z ostatních zemí unie. Má se jednat o odvetný krok za vyhrožování České republice vykázáním pracovníků našich zastupitelských úřadů z Moskvy. Nabízí se však také zastavení stavby ruských plynovodů, čímž by se snížila závislost EU na této zemi.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jedním z možných odvetných kroků proti Rusku je zákaz účasti Rosatomu na stavbě elektráren. Všichni však nesouhlasí.

Co by však mohlo Rusko postihnout nejvíce, je navrhované opatření zákazu účasti Rosatomu na stavbách jaderných elektráren na území EU. Ten už z tenderu na dostavbu Dukovan vyřadilo Česko, nyní by se mohly přidat i další země. Všechny členské státy volají po sankcích; musí se však shodnout na jediné a společné, o níž se povede v následujících týdnech vyjednávání.

Zdroj: Europa

118 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 708 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň