Francie tlačí na neočkované. Podle epidemiologa Pazdiory by podobná strategie v Česku vedla k dalšímu rozdělení společnosti

Život neočkovaných se ve Francii výrazně znepříjemní. Začátkem týdne prošel Senátem zákon, který nařizuje lidem prokazovat se očkovacím pasem.

i Zdroj fotografie: Allmedia4U
                   

Odmítači očkování budou mít ve Francii velice těžký život. Zdejší Senát přijal v noci z neděle na pondělí zákon, který zásadně omezil neočkované. Potvrzení o plné vakcinaci bude dle informací Deníku potřeba také pro dálkové vlakové spoje a všechny vnitrostátní lety.

Omezení života neočkovaných

Epidemiolog Petr Pazdiora z Ústavu Epidemiologie si není jistý, zda by v české společnosti byla taková opatření vhodná. „Myslím si, že je věcí každé země, aby posoudila, jaká opatření jsou pro ni vhodná,“ uvedl. „Obávám se, že taková opatření u nás by vedla k dalšímu rozdělení společnosti. Na druhou stranu je jasné, že neočkovaní jsou momentálně více ohroženi,“ sdělil epidemiolog Událostem247.

iZdroj fotografie: S vědomím Emmanuela Macron / Facebook
Emmanuel Macron

„Dodržovat tyto věci je v našem zájmu. Nikdo covidem nechce onemocnět,“ říká třiadvacetiletá studentka Véronique. „Samozřejmě jsem se také nechala očkovat. Moc nechápu ty, kteří se očkovat nenechali a ještě protestují,“ sdělila. Já proti očkování nic nemám, ale to, jak k tomu lidi vláda nutí, se mi nelíbí. Jsme Francie, svobodná země, žádné Německo nebo Čína,“ říká její spolužák André. „Já sám samozřejmě očkovaný jsem, takže mě se zákazy pro neočkované netýkají. Jde ale o princip,“ dodává.

Studenti mají štěstí, že očkovaní jsou. V opačném případě by se jejich realita podobala té nejtvrdší fázi lockdownu. Hrozby prezidenta Emmanuela Macrona se naplnily. Francie od pondělka zavedla tvrdá a rozsáhlá omezení pro neočkované. Všichni obyvatele Francie starší 16 let musí ukázat očkovací pas při návštěvě restaurace, kavárny, výstavy či kina.

Macronova strategie

„Chci opravdu naštvat neočkované. A tak v tom budeme pokračovat až do konce. To je strategie,“ citoval The New York Times Macrona. Nebudu je zavírat do vězení, nebudu je násilím očkovat. Ale je potřeba jim říct: od půlky ledna už nemůžete jít do restaurace, nemůžete jít na skleničku, nemůžete jít na kávu, nemůžete jít do divadla, ani se nedostanete do kina,“ dodal prezident.

Ačkoliv jsou v dubnu ve Francii volby, v nichž Macron obhajuje svůj post, může se takový přístup zdát jako risk. Prezident však vsadil na očkované Francouze, kterých je drtivá většina. Neočkovaní jsou naopak často voliči extrémní pravice, Macronovi by tak stejně hlas nedali. Ve Francii je přes 80 procent očkovaných obyvatel. Země sice zaznamenala rychlý narůst nakažených v důsledku omikronové mutace, vážných případů je však méně než u předešlých vln.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články