Konec Grety? Rozhodla se předat štafetu zkušenějším. V rozhovoru odkryla, kdo její megafon převezme

Díky přímočarým a afektovaným projevům o nutnosti ochrany klimatu se mladá aktivistka stala inspirací pro miliony následovníků. Dotáhla to k nominaci na Nobelovu cenu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová se stala tváří ekologického hnutí, když uchvátila svět svojí sólovou kampaní před švédským parlamentem v roce 2018. Její emotivní projevy, při kterých se neortodoxně pouštěla do hlav států, se staly legendárními. Inspirovala miliony mladých lidí, kteří se připojili k její kampani s cílem zvrátit likvidaci planety. Z dívky, která se od osmi let zajímala o životní prostředí, se stala kandidátka na Nobelovu cenu. Teď mluví o tom, že štafetu a megafon předá zkušenějším.

Je čas předat megafon

Devatenáctiletá aktivistka je připravená předat štafetový kolík lidem, kteří jsou v boji proti klimatickým změnám v první linii. „Měli bychom také naslouchat zprávám a zkušenostem lidí, kteří jsou nejvíce zasaženi klimatickou krizí. Je čas předat megafon těm, kteří mají opravdu co říct,“ cituje Thunbergovou server Daily Sweden. Uplynulé čtyři roky aktivistka bila na poplach a apelovala na veřejnost, aby naslouchala vědě. Nyní podle ní svět potřebuje nové perspektivy.

iZdroj fotografie: Markus Schweizer / Creative Commons / CC BY-SA
Mladá klimatická aktivistka rozšířila své zájmy, k ekologii přidala politickou filozofii – z plundrování planety obvinila kapitalismus. Jako obvykle sklidila pestrou směsici obdivu, kritiky a nenávisti

Její aktivita přerostla během několika let v masové celosvětové hnutí, které rozpoutalo bouřlivou debatu o nebezpečí změny klimatu. Původně podle svých slov Thunbergrová věřila, že k tomu, aby se svět zachránil pro budoucí generace, je zapotřebí naléhavá debata o klimatu. Postupem času však pochopila, že má už nyní ničivé důsledky pro životy lidí. „Takže se stává ještě větším pokrytectvím, když lidé například ve Švédsku říkají, že máme čas se přizpůsobit a neměli bychom se bát toho, co se stane v budoucnu,“ řekla pro Daily Sweden.

Klimatickou konferenci v Egyptě ignoruje

Klimatickou konferenci COP27, která právě probíhá v egyptském Šarm aš-Šajchu, a kde hned v úvodu z úst generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese zaznělo, že svět je na cestě do klimatického pekla a buď zahyne, nebo bude spolupracovat, Thunbergrová vynechala. K rozhovorům se světovými lídry o klimatu se po svých zkušenostech staví pesimisticky. „Nedostatek znalostí mezi nejmocnějšími lidmi světa je šokující. Některým z věcí, které řeknou, když je vypnutý mikrofon, je těžké uvěřit,“ poznamenala.

Thunbergová studuje poslední ročník střední školy ve Stockholmu a po maturitě zřejmě bude pokračovat ve studiu. Světově proslulá se stala i díky svým někdy až přehnaně emotivním projevům. V šestnácti se opřela do světových lídrů na summitu v New Yorku. „Svými prázdnými prohlášeními jste mi ukradli mé sny a mé dětství,“ řekla. Vloni se rozvášnila na demonstraci doprovázející konferenci COP26 ve Skotsku. S protestujícím davem zpívala, že si lídři mohou prázdné fráze o klimatické krizi „strčit do pr*ele“.  

Co říkáte na rozhodnutí Grety?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články