Hlavní Putinův spojenec se začíná cukat. Lukašenko pomoc podmiňuje zárukami

Běloruský vůdce Lukašenko po setkání s ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem v Minsku řekl, že požádal Moskvu o bezpečnostní záruky pro případ napadení Běloruska.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

To, že má Lukašenko se svým ruským protějškem blízký vztah, není novinkou. Jak připomíná web TN, oba muži se dokonce často scházejí a navzájem si pomáhají. Nedávno byla zveřejněna informace, že Rusko rozmístí na běloruském území své taktické jaderné zbraně. Mají být u západních hranic, které Bělorusko sdílí s Polskem, Litvou a Lotyšskem, tedy členskými státy EU i NATO, uvedla to agentura AP.

Aktivace dohody

Podpora ze strany Běloruska ale zřejmě nebude jen tak, protože běloruský prezident si začal klást požadavky a chce po Putinovi bezpečnostní záruky, uvedla tisková agentura BelTA. Lukašenko se nechal slyšet, že o tom už dříve mluvil se svým ruským protějškem a ten souhlasil, že takové bezpečnostní záruky jsou nezbytné a je třeba je formalizovat. „Obecně na jednáních zaznělo, že v případě agrese proti naší zemi bude Ruská federace chránit Bělorusko jako své vlastní území. To jsou záruky, které potřebujeme,“ cituje Lukašenka BelTA.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Běloruská armáda má mít podle odhadu k dispozici zhruba 50 tisíc vojáků

Pokud Bělorusko nepřímo podporuje ruskou vojenskou operaci na Ukrajině, tak za to samozřejmě žádá, aby ty ozbrojené síly Ruska byly k dispozici při obraně právě běloruského území. Nemíří to až tak úplně na to, že by se Bělorusko obávalo evropského či jiného útoku svých sousedů, krom Ukrajiny, na kterou právě tento pakt míří. Ve chvíli, kdy by došlo k útoku na běloruského území ze strany Ukrajiny, došlo by samozřejmě i k aktivaci této dohody,“ uvedl pro Události247 bezpečnostní expert David Rožek.

Bělorusko se do bojů zapojovat nechce

Zatím není jasné, kde přesně budou Purinový zbraně v Bělorusku umístěny. Mělo by k tomu však zřejmě dojít už v létě. Běloruský prezident v březnu také uvedl, že Bělorusko je v případě nutnosti připraveno na svém území rozmístit kromě ruských taktických jaderných zbraní i zbraně strategické, pod které spadají například mezikontinentální balistické rakety, připomíná web TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
O rozmístění taktických jaderných zbraní v zemi, která je spolu s Ruskem formálně součástí takzvaného svazového soustátí, informoval ruský prezident Vladimir Putin koncem března

Bělorusko je jedním z nejbližších spojenců Ruska, které už více než rok válčí proti Ukrajině, připomíná web Seznam Zprávy. Do konfliktu se sice přímo nezapojilo, ale jeho území měla ruská armáda jako odrazový můstek pro zahájení invaze do sousední země. Kontingent ruských sil zůstává na území Běloruska i nyní. Lukašenko už dříve řekl, že Bělorusko se do bojů napřímo zapojí jedině, pokud Ukrajina napadne Bělorusko, dodává web.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články