Hranice katastrofy: Čína řekla za jakých podmínek rozpoutá válku

Čína chce být víc vidět v mezinárodní politice. Ideální příležitostí jí k tomu byl summit nejvyspělejších ekonomik světa G7, který se konal na Bali.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prezident Si Ťin-pching jel na summit v dobré náladě díky výsledkům sjezdu komunistické strany, kde si zajistil bezprecedentní třetí období ve funkci čínského prezidenta, psal o tom web TN. Hned na úvod summitu se sešel se svým americkým protějškem Joem Bidenem, píše dále TN. Shodli se na tom, že jaderná válka by nikdy neměla nastat, a že ji ani nelze vyhrát. Zdůraznili také svůj odpor vůči použití nebo hrozbě použití jaderných zbraní na Ukrajině. Informuje o tom web ČT24.

Jadernou válku nejde vyhrát

Biden podle Bílého domu také čínskému prezidentovi řekl, že Spojené státy budou nadále s Pekingem energicky soupeřit. Nesmí to však sklouznout ke konfliktu, pokračuje ČT24. Šlo o první osobní schůzku obou státníků od nástupu amerického prezidenta do funkce. Bílý dům o průběhu schůzky hned poté informoval, píše ČT24. Si Ťin-pching a Biden se dle ČT24 shodli na tom, že ruské výhrůžky jadernými zbraněmi jsou nezodpovědné, protože jadernou válku není možné vyhrát a nikdy by neměla vypuknout.

iZdroj fotografie: Depositphotos
System RSD-10 „Pioneer“ (SS-20. Saber)

Čína to však ve svém prohlášení, ve kterém shrnuje průběh summitu, nezmiňuje. Naopak uvádí, že čínský prezident Bidenovi nakreslil červenou čáru, kterou nesmí překročit. Jak píše TN, jde o otázku Tchaj-wanu, kterou Čína bere jako vzbouřeneckou provincii, zatímco se jedná o demokratický a samostatný stát. „Základem vzájemných vztahů je nepřekonatelná červená čára: Nezávislost Tchaj-wanu je neslučitelná s mírem a stabilitou v Tchajwanském průlivu. Čínský lid nikdy nebude souhlasit s někým, kdo chce oddělit Tchaj-wan od Číny,“ cituje prohlášení TN.

Ukrajina se nesmí rozdělit

Samozřejmě se vychází ze sjezdu komunistické strany, která Si Ťin-pchinga potvrdila do dalšího období jako nezlomného vůdce Číny,“ uvedl pro Události247 bezpečnostní expert Andor Šándor. „Tam také zazněl úkol pro čínskou armádu, aby se připravovala na válku. Pokud by Čína šla do války, bylo by to v situaci, kdy by došlo k tomu, že by se Tchaj-wan stal úplně nezávislým na Číně. To znamená, že by USA přestaly uznávat politiku jedné Číny. Toto bylo vyprovokováno i návštěvou Pelosiové na Tchaj-wanu,“ dodal expert.

iZdroj fotografie: kremlin.ru / Creative Commons / CC BY
Vladimir Putin a Emmanuel Macron

Podpory se ze strany Číny nedočkal ale ani ruský prezident Vladimir Putin a jeho armáda, která válčí na Ukrajině. Toto téma měl Si probírat například s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Podle něj se shodli na tom, že je důležité zachovat územní celistvost Ukrajiny. Macron to uvedl na svém Twitteru. „Francie a Čína jsou odhodlané zastavit eskalaci a řešit následky války na Ukrajině,“ napsal francouzský prezident.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články