Dezinformátoři mají opět žně. Poté, co vypukla válka na Ukrajině, se na internetu začala šířit falešná videa a nepravdivé informace

Na sociálních sítích jsou lidé, kteří ruský útok na Ukrajinu omlouvají. Většinou se při tom drží několika scénářů, které agresi bagatelizují.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krátce poté, co ruský prezident Vladimir Putin zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, se na sociálních sítích začaly šířit dezinformace. Například videa, která pochází z ruských vojenských přehlídek, jsou vydávána jako aktuální. Jak informuje iDnes, internetem se také šíří proruské narativy, které tvrdí, že agresorem je Ukrajina. Česká policie už vyzvala uživatele sociálních sítí k obezřetnosti.

Putinův „aktuální“ projev byl několik hodin starý

Nepravdivé informace ve velkém zahlcují internet. Na sociálních sítích například koluje video ruských bombardérů, které viděly statisíce lidí. Autor snímku tvrdí, že je natočen na Ukrajině. Pravdou však je, že jde o ruskou leteckou přehlídku, která proběhla už v roce 2020. Dalším „fakem“ je video, které je pořízeno z počítačové hry War Tunder. Lživým snímkem je i záznam, který zobrazuje údajnou záplavu parašutistů nad Ukrajinou. I ten byl ale natočen už dříve.

Šíří se také video, které zachycuje mohutný výbuch na Ukrajině. Jde ale o explozi dusičnanu amonného v bejrútském přístavu, ke které došlo už v roce 2020. Ani Putinův projev, který byl zveřejněn v noci na čtvrtek a ruský prezident v něm informoval o začátku vojenské operace na Ukrajině, zřejmě nebyl aktuální. Nezávislý ruský portál Novaja gazeta tvrdí, že záznam byl vytvořen nejpozději v pondělí v sedm hodin večer.

Rusko chce prý zastavit genocidu

Jak pro Seznam zprávy uvedl Vít Kučík, který je mluvčím Českých elfů, iniciativy, která se dlouhodobě sběrem a vyvracením dezinformací zabývá, jde o snahu „naklonit veřejné mínění alespoň významné části populace směrem, který je ve shodě s ruskými cíli“. Ruská federace tvrdí, že útočí na Ukrajinu, aby zastavila genocidu. Tato lež se šíří i českým internetem. Kromě videozáznamů, které nejsou aktuální, na sítích kolují také proruské dezinformace, které popisující ukrajinskou realitu.

Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní vztahy pro Udalosti247 odpověděl, jestli jsou vzhledem k jednání Ruska v posledních hodinách a dnech proruské dezinformace méně funkční. „Skutečně tomu tak je, bere to vítr z plachet všem, kteří říkali, že Rusko je mírová velmoc, a že nikdy nevpadne na území cizího státu. Tato věc prostě nemá jiné hodnocení, než že je tady jeden agresivní stát, který napadl ten druhý. Žádné záminky a všechno ostatní stranou,“ uvedl Havlíček.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články