Rodiče v Itálii odmítli pro své dítě krev od očkovaného. Soud jim za to dítě odebral. Podle experta na zdravotnické právo Paka by takový případ v Česku dopadl podobně

Italský soud rychle vyřešil spor mezi nemocnicí a rodiči dvouletého chlapce, který potřeboval operaci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Italským manželům odebral Soud pro mladistvé dočasně rodičovská práva. Důvodem bylo jejich odmítnutí transfuze krve pro jejich syna od dárců očkovaných proti covidu-19, uvedl portál iDNES. Chlapec je v kritickém stavu a nutně potřebuje operaci srdce. Jeho život je tak podle lékařů neustálým odkládáním ohrožen. Zelenou pro operaci tak nyní podepíše dočasná opatrovnice, kterou je ředitelka boloňské kliniky.

Soud odebral rodičovská práva

Celý případ se odehrál v nemocnici v italské Boloni. Tamním lékařům rodiče odmítli podepsat souhlas s operací dítěte. Chtěli totiž od nemocnice pojistku pro případ, že by měl jejich chlapec dostat transfuzi krve od očkovaných lidí proti covidu-19, což si nepřáli. Nemocnice však takovou podmínku odmítla s tím, že krev vakcinovaných je bezpečná a pro transfuzi jsou stanovená pravidla.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Transfuze krve

Vzhledem k naléhavé situaci soud rozhodl postupovat podle stanovených pravidel. Rodiče svůj požadavek před soudem vysvětlovali mimo jiné i „náboženskými důvody“. Případ posuzoval i soud pro ochranu mladistvých, který rodičům dočasně odebral rodičovská práva k dítěti. Ty převedly na čas na příslušnou sociální službu.

Podle italského deníku Corriere della Sera by měli lékaři provést operaci příští týden. Souhlas s operací podepíše dočasná opatrovnice dítěte Chiara Gibertová, ředitelka boloňské nemocnice.

Poskytnout pomoc je zákonem dané

Jak by se podobný případ vyvíjel u nás vysvětlil odborník na zdravotnické právo Viktor Pak z advokátní kanceláře Pak a Švehelka. Tam je to podle zákona o zdravotních službách. Je to tak, že pokud hrozí poškození zdraví, nemocnice i u nás může bez souhlasu rodičů poskytnout pomoc. U nás by tedy podobný případ dopadl nejspíše stejně. Nemocnice by dokonce mohla být zažalována, pokud by neposkytla první pomoc,“ uvedl pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Soudce s občanským zákoníkem

„Platí obecné ustanovení občanského zákoníku o závažných okolnostech. To znamená, že pokud je zdraví bezprostředně ohroženo, je možné zakročit i přes případné nesouhlasy. Pokud rodiče nesouhlasí, tak o tom rozhodne soud,“ doplnil právník Pak.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články