Bublina splaskla. Ivermektin nefunguje na covid | Události247.cz

Odčervovadlo jako lék na covid-19? Studie, které ho chválily, byly podle vědců podvodné nebo nekvalitní

Bublina zázračného léku na koronavirovou epidemii splaskla. Podle vědců ivermektin nemá žádný účinek na zdravotní stav lidí nakažených covidem-19.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vědecké studie, které označily antiparazitický veterinární lék ivermektin za účinný proti covidu-19, jsou chybné nebo vykazují manipulaci s daty. Shodla se na tom skupina čtyř nezávislých amerických a australských vědců, kteří posuzovali dostupné studie testování léku na lidech nakažených koronavirem, uvedl server BBC. Podle nich ivermektin nemá vliv na zdravotní stav pacientů s covidem-19.
Humbuk kolem ivermektinu

Ivermektin je antiparazitický veterinární lék, běžně používaný k odčervování. Zejména lidé, kteří nedůvěřují nově vyvinutým koronavirovým vakcínám, ho považují za zázračný lék proti covidu-19. Jeho mimořádné použití pro pacienty s těžkým průběhem onemocnění schválilo několik zemí včetně například Slovenska, Peru nebo Indie. Nezávislá skupina amerických a australských lékařů a vědců nově zjistila, že ale zázračným covidovým lékem není.

Humbuk kolem léku přiměl spoustu lidí po celém světě k jeho užívání. Jeho zastánci poukazují na řadu vědeckých studií a často tvrdí, že tyto důkazy jsou ignorovány nebo zatajovány. Vědci proto shromáždili všechny dosud existující studie, které měly přinášet nejdůvěryhodnější výsledky a zkoumali je. Výsledek? Přezkoumání je všechny vážně zpochybnilo.

Lék nedoporučuje ani EMA a WHO

Více než třetina z 26 studií vykazuje podle vědců závažné chyby nebo známky možného podvodu. Žádná ze zbývajících studií neprokázala přesvědčivě účinnost léku. Vědec Kyle Sheldrick pro BBC uvedl, že nenašli jedinou klinickou studii, jež by tvrdila, že ivermektin zabraňuje úmrtí na covid-19, a která by neobsahovala „buď zjevné známky falšování, nebo chyby tak zásadní, že studii zneplatňují“.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle vědců studie obsahovaly například stejné údaje u různých pacientů, objevily se v nich nereálná data nebo nesprávně vypočítaná procenta. Největší a nejkvalitnější studii provedla kanadská McMasterova univerzita se závěrem, že podávání tohoto léku pacientům s covidem-19 nepřineslo žádný prospěch. Lék nedoporučuje k prevenci a léčbě covidu ani evropský lékový regulátor EMA, ani Světová zdravotnická organizace.

Zdroj: ČT, BBC, SÚKL

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (83%) 213 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím