Kam se odebrat při případném kolapsu civilizace? Studie jasně ukázala na jednu zemi

Odborníci zveřejnili výsledky nedávných studií, které zkoumaly, kam se odebrat v případě totálního kolapsu civilizace. Nejlépe si vedl Nový Zéland.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odborníci jako nejlepší místa, kam by se člověk měl odebrat v případě totálního kolapsu civilizace, označili Nový Zéland, Austrálii, Irsko, Island a Velkou Británii. Podle studií se tyto země chlubí nejlepšími podmínky například pro dostatečné pěstování potravin, ochraně hranic před masovou migrací a schopností zachovat výrobu elektřiny. Podívejte se tak na důkladnější průzkum a z čeho byly skutečnosti vyvozeny. 

Ke zhroucení civilizace by mohlo do budoucna skutečně dojít 

Podle autorů této studie by mohlo dojít ke kolapsu civilizace z několika důvodů. Těmi jsou například vážná finanční krize, dopad klimatických změn či pandemie, která by byla podstatně horší než ta současná. Protože je tedy tato skutečnost poměrně reálná, odborníci posoudili, která místa na planetě by byla vůči takovému zhroucení nejodolnější. Jednotlivé země tak byly seřazeny podle jejich schopnosti pěstovat potraviny pro své obyvatelstvo, chránit své hranice před masovou migrací a zachování výroby elektřiny.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejlépe si vedly především ostrovy s mírným podnebím a nízkou hustotou obyvatelstva. Vítězi se tak v této kategorii stali Nový Zéland a Austrálie, následovalo Irsko, a na čtvrtém a pátém místě se jako nejodolnější země umístily Island a Velká Británie. Podle všeho však autoři nebyli nijak překvapení„Nepřekvapilo nás, že se na našem seznamu objevil například Nový Zéland. Při zpětném pohledu je pochopitelné, že na tom budou nejlépe právě velké ostrovy s komplexními společnostmi,“ dodali autoři. 

V oblasti potravin a dalších spojených souvislostí musí existovat rezervní kapacita

Autoři se také zmínili, že jejich studie mimo jiné odkazuje právě na nedostatky, kvůli kterým mají dané země tak nízkou šanci odolat krizovým situacím. Důvodem je podle nich především to, že globalizovaná společnost zhoršuje svoji odolnost vůči katastrofám na úkor ekonomické efektivity. Dále autoři dodávají, že by měla v každé zemi existovat určitá rezervní kapacita potravin a dalších životně důležitých atributů. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

„Je zajímavé, jak rychle dokážeme uzavřít hranice a jak rychle mohou vlády učinit rozhodnutí, která změní spoustu věcí,“ odkazoval jeden z autorů na nedávné události způsobené pandemií covidu-19„Musíme ale také v systému zabudovat určitou mezeru. To abychom v případě kolapsu měli schopnost reagovat a měli dostatečnou rezervní kapacitu. V globálním plánování musíme totiž mnohem více přemýšlet o odolnosti,“ dodal autor.

Zdroj: TheGurdian

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 692 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník