Jednotný postup při boji s pandemií chtějí lídři globálně

Celým světem rezonuje volání po společném postupu při snaze vymýtit onemocnění covid-19, minimálně 23 zemí se hodlá spojit.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koronavirus sužuje celý svět již více než rok, doposud si každé země volila vlastní postup, jak se pokusí zamezit jeho šíření. Po jisté době se k relativně jednotnému postupu uchýlila Evropská unie, nyní po společném řešení volají i ostatní země. Někteří vidí jako jediné východisko z pandemie to, že se podaří virus vymýtit v celém světě zároveň.
Může nám to pomoci do budoucna, tvrdí lídři

Po nové mezinárodní dohodě o jednotném postupu volají zástupci 23 států spolu s Evropskou unií a Světovou zdravotnickou organizací. Volba společného řešení by se však nevztahovala jen na současnou pandemii, ale mohla by připravit základy pro boj s nebezpečími budoucími. Svět by tak byl připraven na případná další nová onemocnění.

iZdroj fotografie: Unsplash

Již nyní jsou ochotni se k dohodě zavázat státy ze všech kontinentů.

Všichni se přitom shodují na tom, že se nyní neřeší, zda se nějaká další pandemie vyskytne, ale kdy přijde. Podobně bylo možné jednat i dříve, vždy se totiž může objevit nové onemocnění, podobně jako tomu bylo s covidem. Nejvyšší představitelé jednotlivých zemí kladou apel na to, aby se ostatní nezdráhali připojit k dohodě, jelikož je potřeba ochránit všechny stejně.
V jednotě je síla

Za nepsané heslo zamýšlené dohody je možné považovat výrok lídrů světových mocností, kteří tvrdí, že „dokud nebudou všichni v bezpečí, není v bezpečí nikdo“. O vyjednávání informovala média ve většině států, které iniciovaly vznik dohody. Mimo evropské lídry jsou ochotni o společném postupu jednat i představitelé Jižní Koreje nebo Jihoafrické republiky.

iZdroj fotografie: Unsplash

Podmínky dohody budou nyní předmětem vyjednávání. Zaangažované státy doufají, že se připojí co nejvíce zemí.

Návrh na uzavření dohody přichází akorát v čas na to, aby pomohl předcházet vyhrocení současným neshodám světových velmocí. Jedním příkladem za všechny může být aktuální konflikt Velké Británie a Evropské unie ohledně dodávek vakcín. Takovýmto rozepřím by bylo možné předejít tím, že by dohoda stanovila podmínky postupu boje proti budoucím pandemiím.

135 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 207 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Finta hotelových uklízeček jak umýt okna za pět minut. Budou dokonale průzračná bez nežádoucích skvrn a šmouh
JakZdravě.cz
Přirozené způsoby jak si vyčistit plíce. Otevřou dýchací cesty, zlepší kapacitu plic a sníží zánět
VědaŽivě
Lávové tunely na Havaji mohou být inspirace pro kolonii na Marsu
ArmádníZpravodaj
Nejlepší strategické bombardéry na světě