Jsou mezi wagnerovci i Češi? Skupina je údajně verbuje do svých řad

Na evropský seznam teroristických organizací má přibýt také soukromá armáda ruského oligarchy Jevgenije Prigožina. Někteří představitelé vlády s tím souhlasí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tento krok navrhují nevládní organizace s tím, že by to umožnilo stíhat i spolupracovníky takzvaných wagnerovců. Prigožin dříve podnikal také v České republice, psal o tom web ČT24. Prigožin měl v Teplicích osm let firmu RT – CONSULTING. Co přesně dělala, není jasné. Oleg Shramko, jeho bývalý obchodní partner tam stále několik firem vlastní.

Nábor probíhal potají také v Srbsku

Firmy oficiálně vykazují minimální činnost a nemají ani webové stránky. Shramko se v roce 2018 v Rusku účastnil konference s Vladimirem Putinem, která se věnovala podpoře ruských podnikatelů, píše dále ČT24. Sám šéf wagnerovců Prigožin loni v říjnu mluvil o tom, že jeho skupina má své lidi i v Česku. „Důkazy nemáme, ale za současné situace by bylo naivní předpokládat, že se nevyvíjejí takové aktivity jinde než v Rusku samotném,“ řekl ČT24 náměstek ministerstva zahraničních věcí Martin Povejšil.

iZdroj fotografie: Government of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY
Jevgenij Prigožin podle listu The Guardian uvedl, že může trvat až dva roky, než se Rusům podaří dobýt celý východ Ukrajiny

Skupina se pokusila verbovat občany také v Srbsku, což rozčílilo srbského prezidenta Aleksandara Vučiče. Psal o tom web Novinky. Srbsky psané inzeráty pro službu u wagnerovců se v posledních dnech objevily na ruských webech a na sociálních sítích. Obvinění, že mají wagnerovci svou kancelář přímo v Srbsku, však tamní prezident podle Novinek v televizním rozhovoru popřel. Wagnerova skupina funguje jako soukromá armáda. Zapojuje se do ozbrojených konfliktů. 

Vězni na frontě moc dlouho nevydrželi

Lze očekávat, že v dalších měsících, tím, jak se fronta negativně vyvíjí pro Ruskou stranu, tak bude stoupat tlak na to, aby se zapojili do bojů na ruské straně také jejich podporovatelé ze zahraničí a v České republice tento tlak poroste. Na druhou stranu lze očekávat, že se na tuto situaci připravuje i česká justice, která otevřeně varovala několika exemplárními případy pravomocně odsouzených osob i v nepřítomnosti, že boje za ruskou stranu budou považovány za teroristické aktivity,“ uvedl pro Události247 bezpečnostní expert David Rožek.

Nápad verbovat do války vězně se Prigožinovi moc nevyplatil. Většina z nich totiž moc dlouho nevydržela. Zatímco žoldáci, kteří do skupiny přišli z vlastní vůle, se prokázali jako užiteční bojovníci, vězně museli podle dřívějších vyjádření na frontu doslova hnát. Průměrně do zastřelení vydrželi v boji pouhých několik hodin, psal o tom web New York Times. Prigožin už také nábor ve věznicích, který zahájil loni v létě, zastavil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa