O co vlastně jde v boji s koronavirem? Na veřejnost omylem unikla zarážející informace

Až doteď žila většina z nás v domnění, že omezení, která nás už více než rok provázejí v boji proti covidu, mají vést k zastavení epidemie. Teď ale přišla zpráva, která to zpochybnila.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pořádné pozdvižení způsobil rozhovor několika ministrů, který se odehrál chvilku před nedělní schůzkou kabinetu. Přítomní novináři se tak dozvěděli, že spíše než omezit smrtnost mají koronavirová opatření a covid pasy donutit lidi k vakcinaci. Řekl to izraelský ministr zdravotnictví Nican Horowitz.

Restrikce mají lidi donutit k očkování

Rozhovoru se zúčastnila také ministryně vnitra Ajelet Šakedová. Oba ministři si zřejmě mysleli, že si jich zrovna nikdo nevšímá. Opak byl ale pravdou. Média pak zveřejnila úryvky jejich rozhovoru a videozáznam. Horowitz a Šakedová mluvili o tom, že některá koronavirová opatření nejsou primárně určená k tomu, aby omezila počet úmrtí, ale k tomu, aby se kvůli nim lidé nechali naočkovat.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Hlavním nástrojem k vakcinaci pak mají být covid pasy. Stejně jako v Česku, také v Izraeli plní nemocniční lůžka převážně neočkovaní lidé. Když už pak probíhalo standardní natáčení pořadu, řešili ministři aktuální epidemiologickou situaci. Šakedová řekla, že podle ní by se ve venkovních částech restaurací mohly covid pasy zrušit. Horowitz jí přitakal, ale opět připomněl důležitost očkování. Bez něj se podle něj země z pandemie nikdy nedostane.

Většina pacientů s covidem, kteří leží v nemocnici, není očkovaná

Aktuální data ukazují, že u osob mladších 60 let bez třetí dávky je pravděpodobnost vážného průběhu třikrát vyšší než u těch se třetí dávkou. U lidí, kteří nemají ještě ani jednu dávku vakcíny, je riziko dokonce až desetkrát vyšší. U věkové skupiny nad 60 let snižuje přeočkování třetí dávkou toto riziko 10krát oproti lidem se dvěma dávkami a 40krát oproti lidem bez očkování.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Přeočkování třetí dávkou proběhne i v Česku. V pondělí 20. září, kdy mají oficiálně začít registrace a rozesílání informačních SMS, se bude jednat o téměř 8000 osob. Do konce roku bude moci absolvovat přeočkování až milion lidí. Dosud je plně očkováno proti covidu v Česku více než šest milionů lidí. Dříve než osm měsíců po druhé dávce mohou podle mimořádného opatření posilující dávku dostat vybraní nemocní, například po transplantacích.

Zdroj: The Times Of Israel

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 3570 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím