Z ruské tajné služby se dostala citlivá informace: Kreml chtěl původně zaútočit na naprosto jiný stát

Válka na Ukrajině trvá už přes deset měsíců, neprobíhá však podle představ ruského prezidenta Vladimira Putina.

i Zdroj fotografie: Ministry of Defense of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusko kvůli malým zásobám střel zřejmě nebude schopno vystupňovat vzdušné útoky na ukrajinskou infrastrukturu. Ve svém pravidelném hodnocení situace na ukrajinském bojišti to uvedl americký Institut pro studium války. Novou vlnu úderů ale podle něj Moskva zřejmě chystá už na příští dny. Vypadá to, že Rusko v rámci své informační kampaně přibarvuje své úspěchy v okolí Bachmutu na ukrajinském Donbasu, psaly České noviny.

Cílem útoků mělo být Japonsko

Informátor ruské Federální bezpečnostní služby teď přišel s tvrzením, že Rusko se původně chystalo na útok na jiný stát. Dokonce už od léta 2021, tedy dlouho předtím, než Vladimir Putin zahájil invazi na Ukrajinu. Psal o tom web TN. Ruský aktivista za lidská práva Vladimir Osečkin měl 17. března dostat e-mail od agenta FSB, píše TN. Rusko totiž podle zprávy původně chtělo zaútočit na jiný stát a válku začít s Japonskem, pokračuje TN.

iZdroj fotografie: Syced / Creative Commons / CC BY-SA
Cílem ruského útoku mělo být prý původně Japonsko

Osečkin uvedenou korespondenci ukázal deníku Newsweek. Dopis, který informátor napsal, analyzoval expert Christo Grozev. Ten uvedl, že zprávy ukázal buď dvěma současným, nebo bývalým kontaktům FSB. Ti údajně nepochybují o tom, že byl napsán někým z tajných služeb. „Jistota, že Moskva a Tokio vstoupí do fáze tvrdé konfrontace, a dokonce i války, byla vysoká. Proč byla Ukrajina nakonec vybrána pro válku, je jiná otázka,“ cituje experta TN.

Je to nesmysl, říká expert

Informace o útoku na Japonsko bych nepovažoval za pravdivé,“ řekl Událostem247 expert na vojenskou bezpečnost Zdeněk Petráš. „I když tam jsou nějaké třenice o území, která patří Japonsku a která si nárokuje Rusku, ale nepovažoval bych to za relevantní informaci,“ doplnil expert. Mezi Japonskem a Ruskem je napětí už od druhé světové války. Mírovou smlouvu o jejím ukončení totiž tyto země nikdy nepodepsaly, především kvůli sporům o Kurilské ostrovy, píše TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
E-mail unikl z ruské bezpečnostní služby FSB

V době plánování napadení Japonska se měla ruská propaganda podle informátora zaměřit právě na tuto zemi, jejíž obyvatele označovala jako nacisty a fašisty, píše TN. Podle deníku Polsat News to potvrzuje také fakt, že v roce 2021 odtajnila FSB dokumenty, které informovaly o tom, že ruské občany během druhé světové války mučily japonské služby. Podle informátora bylo úkolem těchto zpráv vytvořit kampaň proti Japonsku.

Myslíte si, že Rusko se někdy pokusí napadnout Japonsko?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články