Kremlu měli donášet dva němečtí vysoce postavení úředníci. Informace se měly týkat energií

Německá civilní kontrarozvědka prověřuje dva vysoce postavené úředníky německého ministerstva hospodářství. Jsou podezřelí ze špionáže pro Rusko.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oba úředníci pracovali ve zvlášť citlivé oblasti, která se zabývala energetickou politikou spolkové vlády. Jak píše Blesk, ministerstvo hospodářství případ předalo kontrarozvědce poté, co pojalo podezření. Spolkové ministerstvo hospodářství se k případu zatím moc nevyjadřuje, píše dále Blesk. Úředníci začali být podezřelí, když v návrzích k plynové a energetické politice zastávali proruské postoje, informují o tom Novinky.

Možné špionáže i na jiných resortech

Oba úřadníci u témat udělení licence plynovodu Nord Stream 2, zásah státu do společnosti Gazprom Germania a záchrana firmy Uniper, pravidelně vyjadřovali názor, který se neshodoval s vládou, píše iDnes. Agenti zkontrolovali jejich životopisy a narazili na biografické nápadnosti. Jednalo se například o studijní pobyt v Rusku, uvádí Blesk. Vyšetřovatelé se zaměřili také na cestování podezřelých a zjišťovali, jestli měly jejich lety služební důvody, nebo byly soukromé, píše Blesk.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nord Stream 2

Jasné důkazy o tom, že šlo o špiony, se však zřejmě dosud nenašly, píše server Blesk. Místopředseda výboru pro tajné služby ve Spolkovém sněmu Roderich Kiesewetter i přesto varoval před špionážními pokusy na dalších resortech, uvádí Blesk. „Určitě je to jen špička ledovce, špionáž se asi týká i jiných ministerstev a institucí. Dá se tak předpokládat, že Rusko se svým hybridním způsobem jednání a nasazením zpravodajských prostředků mělo zvláště v Německu bohužel opravdu úspěch,“ cituje Kiesewettera Blesk.

Podle experta je špionáž nepravděpodobná

Pokud jde o možnou špionáž německých úředníků ve prospěch Ruska, to podle mě nemá žádný význam, žádné opodstatnění,“ uvedl pro Události247 odborník na energetiku Zdeněk Štěpán. „Vyvozovat z toho nějaké důsledky, to bude zase jen nějaká nafouknutá bublina, protože Německo s Ruskem na základě oboustranně výhodných hospodářských principů spolupracovalo desítky let. Rusko vozilo do Německa plyn, Němci na oplátku auta, stroje a další. Ta spolupráce byla velmi výhodná,“ vysvětlil Štěpán pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Společnost Gazprom

Co se týká plynárenství, měli společnou firmu Gazprom Germania a společné plynovody pro tranzit plynu do Německa. To je obvyklé desítky let, na základě jakých principů se to dělá. Tyto plynovody nejsou obchodní záležitost. Není mi proto jasné, o co by se mělo v tomto případě jednat,“ řekl expert Událostem247. „Je to absolutně mimo. Němci dodávali technologie například firmě Siemens, což pro ně bylo velmi výhodné. Nelze nic vyloučit, ale muselo bý být jasné, čeho se měla špionáž týkat,“ dokončil Štěpán pro Události247

Donášeli podle vás úřednici Kremlu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články