Kritické hodiny pro Putina: Mezinárodní zatykač je pro něj velký problém. Jeho režim může brzy padnout

Rusko chce potrestat soud, který vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina. Jeho impérium by se mohlo zhroutit.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Ministři spravedlnosti řady zemí jednali v Londýně o trestání válečných zločinů na Ukrajině, uvádí web ČT24. Ministři vyjádřili také podporu Mezinárodnímu trestnímu soudu, který vydal zatykač na Vladimira Putina a na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou, píše web ČT24. Podle žalobce soudu je to poprvé, co musel přijmout podobné opatření vůči hlavě státu, který je stálým členem Rady bezpečnosti OSN. 

Impéria se pokaždé zhroutila

Ruské ministerstvo zahraničí už dříve uvedlo, že rozhodnutí soudu nemá žádný význam, protože země nepřijala Římský statut, na jehož základě tento mezinárodní soud vznikl, píše dále ČT24. Podle prezidenta Petra Pavla je rozhodnutí soudu vydat zatykač na Putina správné. Únosy dětí by rozhodně neměly být tolerovány, uvedl pro ČT24. „Je to velice unikátní. Má to obrovský symbolický účinek. Je to odvážné a přelomové rozhodnutí,“ cituje ČT24 velvyslankyni Česka v Nizozemsku Kateřinu Sequensovou.

iZdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commnos / CC BY
Michail Pavlovič Šiškin je považován za nejlepšího ruského novelistu. Od roku 1995 žije v exilu ve Švýcarsku, v roce 2000 získal prestižní Bookerovu cenu za své dílo The Taking of Ishmael

Ruský spisovatel Michail Pavlovič Šiškin, který žije v exilu, napsal novou knihu nazvanou Moje Rusko: Válka nebo mír, ve které předpovídá, že diktatura Vladimira Putina se může rozpadnout během několika hodin, psal o tom web CNN Prima News. Šiškinova argumentace vychází z historických událostí, kdy se ruské režimy hroutily nečekaně a během krátké doby. Ruské carství se zhroutilo během několika měsíců a Sovětský svaz se rozpadl jen pár dní poté, co prezident Gorbačov oznámil svou rezignaci. Šiškin tvrdí, že Putina postihne stejný osud, dodává web.

Viníci budou potrestání

Těžko říct, zda by mohlo dojít na základě toho, že je na Putina vydán zatykač, k rozpadu stávající Ruské federace. Pořád je potřeba mít na paměti, že Rusko se nachází ve zcela odlišné hodnotové oblasti oproti Západu. Těžko říci, zda to impérium by bylo schopno a ochotno existovat mimo Ruskou federaci. V současné době probíhá válka. Ta není příznivá k tomu, aby došlo k nějaké větší integraci zemí, které teď tvoří Ruskou federaci,“ řekl Událostem247 expert na vojenskou strategii Zdeněk Petráš.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Rusku byla odsouzena už řada lidí za šíření lživých zpráv o ruské armádě Komunální politik Alexej Gorinov dostal sedm let odnětí svobody

Ruské úřady už zahájily trestní stíhání soudců Mezinárodního trestního soudu, kteří zatykač na ruského prezidenta vydali, píše web Novinky. „Jednání soudců ICC vykazuje znaky trestných činů trestního zákoníku Ruské federace, a to úmyslné nezákonné zadržení, jakož i příprava útoku na představitele cizího státu, který užívá mezinárodní ochrany, s cílem zkomplikovat mezinárodní vztahy,“ napsala s odkazem na vyšetřovací komisi, která plní roli kriminální ústředny, agentura Interfax.

Bude to Putinův konec?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky