Krym a Donbas jsou součástí Ukrajiny, uvedla ruská ambasáda ve Švédsku na své sociální síti

Ruská ambasáda ve Švédsku sdílela mapu, na které je Krym a Donbas součástí Ukrajiny. Zřejmě ruští diplomaté budou žádat o azyl v jiné zemi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruská ambasáda ve Švédsku na svém Twitteru sdílela mapu Evropy, která zobrazuje Ukrajinu v mezinárodně uznávaných hranicích. Příspěvek tak odporuje politice Kremlu, který považuje pět ukrajinských regionů za součást svého území. Psal o tom web Seznam zprávy. V září 2022 prezident Putin i přes probíhající boje oznámil nelegální anexi čtyř ukrajinských oblastí – Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské, píše dále web.

Možná hrozí tresty

Referendum, které mělo potvrdit připojení těchto území, mezinárodní společenství nikdy neuznalo. Putin regiony prohlásil za suverénní území Ruska, i když v tu dobu nebyly plně pod jeho kontrolou, píší dále Seznam Zprávy. Mapa, kterou ambasáda sdílela, ukazovala ceny benzínu po celé Evropě. Dočasně okupovaná území mapa zobrazovala jako součást Ukrajiny. Jak napsal web Business Insider, není jasné, jestli budou lidé, kteří stojí za zveřejněním mapy, potrestaní.

Kromě ukrajinských oblastí, které si Rusko nárokuje, není na mapě znázorněn ani region Podněstří. Jde o separatistický region na území Moldavska s ruskou podporou, jehož nezávislost ale neuznává ani Moskva. Mapa také zobrazuje Kosovo, jehož samostatnost na Srbsku Rusko nepodporuje, píší dále Seznam zprávy. Web Forum24 připomíná, že ruská vojska loni 24. února vtrhla na Ukrajinu a začal největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

Rusko nemá kontrolu nad úředníky

Lze očekávat, že prohlášení ruské ambasády je akce vzbouřených diplomatů a nikoliv akce ruského státu. Musíme si uvědomit, že ta ambasáda je samozřejmě zástupcem ruského státu, měla by vykonávat to, co dostane za pověření ze strany vlády, tedy ministerstva zahraničních věcí. Měla by držet jednotnou politiku. To, že to neudělala, znamená, že Rusko nemá plnou kontrolu nad všemi úřadníky, které ve světě má,“ uvedl pro Události247 bezpečnostní analytik David Rožek.

iZdroj fotografie: Ministry of Defense of Ukraine / Creative Commons / CC BY
Podle amerického penzionovaného generála Bena Hodgese se rozhodující bitva celé války odehraje na Krymu

Těmto úředníkům zřejmě dochází trpělivost s válečným konfliktem a s tím, jakým způsobem na něj mají povinnost nahlížet. Zejména diplomaté, jak mají povinnost ho v diplomatických kruzích prezentovat ve světě. Tyto případy se mohou opakovat kdekoliv ve světě. Jedná se skutečně o akci osádky toho velvyslanectví, které tím zároveň veřejně deklarují odpor k ruské vládě. S ohledem na to, že z Ruské federace by jim hrozilo stíhání a nelidské zacházení, jim zřejmě bude nabídnut azyl,“ dodal expert.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články