Lidé obdivují vesmírný jev zvaný vláček. Další můžeme pozorovat již brzy, jeho vysvětlení je prosté

V posledních dnech se na obloze objevují světelné body, které letí v řadě za sebou. Někteří to považují za UFO, vysvětlení je však celkem prosté.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V Česku bylo v posledních dnech možné pouhým okem pozorovat satelity sítě Starlink, které jsou na fotografii vidět jako čáry kvůli expozici při focení). Jedná se o novou síť vysokorychlostního internetu, kterou se chystá spustit společnost SapceX. Ta patří miliardáři Elonu Muskovi, který stojí také za firmou Tesla a je považován za nejchytřejšího momentálně žijícího člověka. Satelity budou pozorovatelné opakovaně i v Česku pouhým okem, budete si ale muset přivstat.
Mnozí tento jev považují za UFO

Samozřejmě hned po prvním pozorování se vyrojilo mnoho zpráv, že lidé zahlédli UFO. Jednalo se ale právě o satelity Elona Muska. Ty se na obloze jeví jako řada rychle se pohybujících světel, a dokud satelity nevystoupají do provozní výšky, jsou pozorovatelné pouhým okem. Právě toto jsme mohli sledovat v posledních dnech i nad Českem, kde létají převážně v brzkých ranních hodinách.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Existuje mnoho webů, kde se můžete podívat na časy přeletu. Nejbližší následující průlet, který bude možné pozorovat pouhým okem, nás čeká 13. května v 02:45 ráno. Satelity by měly být pozorovatelné po dobu jedné minuty, ovšem o pár hodin později, ve 4:15 ráno, poletí další satelity a budou pozorovatelné po dobu 4 minut. Satelity nad Zemí prolétávají i během dne, tehdy ale z logického důvodu nejsou viditelné pouhým okem.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Satelitní konstelace Starlink by měla zahrnovat téměř 12 tisíc družic, které budou poskytovat širokopásmové připojení k internetu. Všechny budou obíhat kolem Země ve třech různých výškách a nejvíce jich bude ve 340 kilometrech. V této výšce jich bude létat asi 7 518, dalších 1 584 v 550 kilometrech, a 2 825 ve 1 200 kilometrech. Celá síť by měla být v provozu do roku 2027 a poskytovat celé Zemi vysokorychlostní internet.

Zdroj: Pennlive

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 654 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Rodina zrekonstruovala trup starého letadla na přepychový pojízdný karavan. Kreativitě se meze nekladou
JakZdravě.cz
Proč je peeling tak důležitý
VědaŽivě
Co se děje s tělem při absenci spánku? Zpravidla jde o závažné důsledky, které mohou být v některých případech fatální
ArmádníZpravodaj
Projekt Stargate zkoumal možnosti čtení myšlenek pro vojenské účely