Kreml se naštval na Lotyšsko, podle něj tam vládne režim s neonacistickými sklony

Nový zákon zakazuje v tento smuteční den pořádat hromadné zábavy a sváteční akce. Podle Kremlu je lotyšské rozhodnutí ostudné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

TN informuje, že ruští vládní představitelé obviňují další evropskou zemi z neonacistických sklonů. Mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová se podle serveru pustila do Lotyšska, které se rozhodlo udělat z 9. května Den vzpomínky na oběti ruské agrese. Tento den si přitom Rusové připomínají kapitulaci nacistického Německa.

Bez veřejné oslavy a ohňostrojů

Podle nového rozhodnutí budou na veřejných budovách vyvěšeny lotyšské vlajky s černou stužkou. Na některých, například na budově parlamentu, pak bude viset společně lotyšská a ukrajinská vlajka. Zacharovová lotyšské rozhodnutí označila pro list Daily Mail za „pokus zesměšňovat rusky mluvící obyvatele Lotyšska, kteří oslavují vzpomínku na utrpení hrdinů bojujících proti fašismu.“ Podle TN ještě dodala, že toto „rouhačské rozhodnutí“ lotyšských poslanců silně odsuzují všichni citliví lidé nejen v Rusku, ale po celém světě.

iOhňostroj

Lotyšský zákon také 9. a 10. května zakazuje odpalování ohňostrojů a 9. května se nesmí v zemi pořádat ani veřejné oslavy. V Lotyšsku se v květnu konec druhé světové války neslaví. Naopak v Rusku se 9. květen tradičně slaví jako Den vítězství sovětské armády nad nacismem. Jak připomíná iDNES, chybět nebude ani tradiční přehlídka na Rudém náměstí. Pro mnoho Rusů je to oslava největšího svátku roku.

Nový zákon má platit jeden rok

Analytik Pavel Havlíček Událostem247 řekl, že Lotyšsko je podobně jako další Baltské státy velmi ostré. Zakazuje také symboly „Z“ nebo „V“. „Toto je součástí té samé propagandy a války proti ní,“ doplnil. Vedení Lotyšska i dalších pobaltských zemí připomíná, že Rudá armáda nepřinesla Pobaltí svobodu, ale okupaci, která trvala až do rozpadu Sovětského svazu. Lotyšský zákon, který navrhly čtyři koaliční strany, má platit jen tento rok.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Oslava v Lotyšsku

K tomu, aby konec druhé světové války neslavili, vyzvali v otevřeném dopise také někteří členové ruské menšiny v Lotyšsku, píše o tom List Baltic Times. Na Rusy, kteří obvykle 9. května chodí k památníku sovětských vojáků v Rize, apelovali, aby to nedělali, protože tím podpoří ruskou válku na Ukrajině. Lotyšsko má necelé dva miliony obyvatel, přibližně půl milionu z nich jsou lidé, kteří se hlásí k ruské národnosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články