Lukašenko otočil: Teď je jedinečná šance válku na Ukrajině ukončit, říká

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že teď nastal ten pravý čas k mírovým jednáním. Lepší šance už být nemusí.

i Zdroj fotografie: Информационное агентство БелТА / Creative Commons / CC BY
                   

Britská rozvědka v pravidelném přehledu upozornila, že ruské síly zřejmě začaly vypouštět íránské drony Šáhed z Brjanské oblasti u severní hranice Ukrajiny. Odtud mohou snadněji ohrozit Kyjev, než když jako dříve tyto bezpilotní letouny startovaly z Krasnodarského kraje na jihu Ruska a stroje přelétaly Azovské moře.

Teď je jedinečná chvíle, říká Lukašenko

Boje na Urajině už trvají více než rok, i když prezident Vladimir Putin očekával mnohem kratší dobu. Rusové v noci na středu ostřelovali nikopolský okres v Dněpropetrovské oblasti. Ve městě Nikopol poškodili zařízení dopravní společnosti, tři průmyslové podniky, silnici a energetickou infrastrukturu. Škody na obytných budovách i na kritické infrastruktuře hlásí i obec Myrivka. Informuje o tom web Ukrainska pravda.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zelenskyj chce stáhnout své vojáky z Bachmutu, obětí je hodně

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že teď je jedinečná příležitost pro ukončení války na Ukrajině, která už se nemusí opakovat. „Je potřeba ji využít, dokud Rusko ještě plně nepřešlo na válečnou ekonomiku. Míru je možné dosáhnout pouze prostřednictvím jednání bez předběžných podmínek,“ cituje Lukašenka web SB.BY. „Intuitivně to cítím. Tato příležitost už se nemusí opakovat. Je třeba tohoto okamžiku využít, dokud Rusko naplno nerozvine svou ekonomiku a nepřenastaví ji na válečnou,“ zdůraznil běloruský prezident.

Podle experta nejsou mírová jednání na pořadu dne

Lukašenko si myslí, že Putin je ochotný přistoupit k mírovým jednáním. Předchozí jednání podle běloruského prezidenta sabotoval Západ, který vyvíjí na Ukrajinu tlak. „Přesto každá válka končí mírem. Jedinou otázkou je, kolik lidí zemře. Voloďa Zelenskyj je dobrý člověk, ale velmi nezkušený. Potlesk od Západu ho uklidňuje, ale ten potlesk nemusí být upřímný. Musíme dbát na zájmy našich lidí a udělat vše pro to, aby se zabránilo dalším úmrtím Ukrajinců. Tato válka musí být zastavena a jedinou cestou je mír,“ cituje Lukašenka web TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Putina zabije někdo z vnitřního kruhu, je to otázka času, míní Zelenskyj

V současné době bych zahájení mírových jednání neviděl příliš reálně z popudu Ukrajiny či Ruska. Je však možné, že nějaký prostředník, ať už to bude Čína nebo Spojené státy, dokáže přesvědčit politické představitele jedné i druhé země, že je nutné zasednout k jednacímu stolu a zahájit mírová jednání. Ale znovu opakuji, že v tuto chvíli nevidím jako reálné, že by tím iniciačním bodem bylo postavení Ruska nebo Ukrajiny a zahájení jednání z popudu jedné nebo druhé strany,“ uvedl pro Události247 expert na vojenskou strategii Zdeněk Petráš.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále