Medveděv se agresivně opřel do Západu: „Jste přímými kolaboranty s teroristy,“ řekl

Severoatlantická aliance nepřestává být trnem v oku ruského exprezidenta. Mimořádně ostře se pustil do aliančních států kvůli dodávkám zbraní i incidentu v Brjanské oblasti.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
                   

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv varoval, že jakákoli dodávka letadel ze Severoatlantické aliance a následný vojenský výcvik ukrajinských vojáků by byly jasným znamením vstupu NATO do probíhající války mezi Ruskem a Ukrajinou. Místopředseda ruské Rady bezpečnosti to uvedl na sociální síti Telegram, kde je od vypuknutí konfliktu velmi aktivní. Pravidelně na ní vyhrožuje Ukrajině a jejím západním spojencům a používá velmi agresivní slovník.

Je to přímé zapojení NATO do války

Od začátku konfliktu přislíbila řada států Aliance dodat Ukrajině zbraně za téměř 50 miliard dolarů, což je zhruba 1,1 bilionu korun. Podle serveru iRozhlas jsou mezi nimi americké protivzdušné systémy Patriot, německé tanky Leopard 2 i devadesát tanků T 72, které po renovaci poskytne česká armáda. „Západní analytici jednomyslně přiznali, že když specialisté NATO cvičí ‚ukrajinazisty‘ v bojovém použití jejich vojenské techniky, lze to považovat za přímé zapojení NATO do ozbrojeného konfliktu na straně ukrajinského režimu,“ napsal Medvěděv.

iZdroj fotografie: Ministry of Defense of Ukraine / Creative Commons / CC BY

Podle exprezidenta je rozdrcení Ruska pro západní svět příliš velkým pokušením a zapojení Aliance do války je prý nezpochybnitelné. „Kanadští a němečtí instruktoři v EU už učí ukrajinské zabijáky, jak zacházet s leopardy,“ uvedl Medveděv. „Pokud by v budoucnu dodaná letadla NATO obsluhovala jejich armáda na území nějakého vyčůraného Polska, což je vzhledem k žalostnému stavu obranného průmyslu na Ukrajině jediná možnost, znamenalo by to přímý vstup atlantistů do války proti Rusku se všemi důsledky,“ dodal na Telegramu.

Jaderný potenciál Západu nelze ignorovat

Dodávky zbraní členských zemí Aliance na Ukrajinu označil nedávno za nepřímou účast v konfliktu také ruský prezident Vladimir Putin. Nepřímo také opět poslal západním zemím výhružný vzkaz, když mluvil o jaderném arzenálu. „Při současných podmínkách, kdy všechny přední země NATO prohlásily, že jejich hlavním cílem je způsobit nám strategickou porážku, aby náš lid trpěl, jak říkají, jak můžeme v těchto podmínkách ignorovat jejich jaderný potenciál?“ cituje ruskou hlavu státu server Sme.

Do Aliance se Medveděv opřel i kvůli incidentu v ruské Brjanské oblasti na západě Ruska u ukrajinských hranic. Ruský dobrovolnický sbor, který se otevřeně prezentuje jako odpůrce Putinova režimu, pronikl do dvou pohraničních vesnic. Údajně mělo dojít k zabíjení civilistů, což příslušníci polovojenské jednotky popírají. Kyjev se od útoku na ruském území distancoval s tím, že ve válečném konfliktu pouze brání svoje území. Ruská tajná služba později uvedla, že „ukrajinské nacionalisty“ zatlačila zpět za hranice, píší SeznamZprávy.

Podle Medveděva však incident ukázal, že NATO, EU a USA podporují teroristy. „Dnešní události ukázaly, koho USA, NATO a EU skutečně podporují. Nejsou to ‚lidé Ukrajiny milující svobodu‘. Jsou to jen nacističtí parchanti, teroristická verbež, která útočí na civilisty,“ napsal ruský exprezident s tím, že je jasné, kdo tahá za nitky. „To jsou vaše loutky, pane Macrone, Scholzi a pane Bidene. Vaše země jsou nyní účastníky teroristických činů ukrajinského režimu a vy jste přímými kolaboranty s teroristy,“ cituje web Sme Medveděva.

Co si myslíte o tvrzení ruského exprezidenta?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články