Bývalý ruský prezident se pustil do další země. „Jste sluhové Washingtonu,“ vzkázal

Bývalého ruského prezidenta rozčílil japonský premiér Fumio Kišida, který společně s Joem Bidenem odsoudil ruské jaderné hrozby.

i Zdroj fotografie: Dmitry Medvedev / Creative Commons / CC BY
                   

Medveděv v reakci na to řekl, že Japonci slouží Washingtonu a už zapomínají na to, jak Spojené státy na konci druhé světové války jadernými zbraněmi vybílily dvě japonská města Nagasaki a Hirošimu, psal o tom web TN. Ještě před vypuknutím konfliktu na Ukrajině byl přitom někdejší ruský prezident a premiér téměř zapomenutým politikem, připomíná TN.

Po České republice se Medveděv pustil do dalších zemí

V posledních několika měsících je však všechno jinak. Místopředseda bezpečnostní rady se stal jedním s hlavních hlasů ruské propagandy, jen krátce poté, co si vzal bývalý vládce Kremlu na mušku Českou republiku, a to kvůli modernizaci tanků T-72 pro Ukrajinu, opřel se také do amerického prezidenta Joea Bidena a japonského premiéra Fumia Kišidy, informuje TN. Trnem v oku je mu jejich společné setkání, píše dále TN.

iZdroj fotografie: 首相官邸 / Creative Commons / CC BY
Schůzka amerického prezidenta Joea Bidena a japonského premiéra Fumia Kišidy vyvolala v Rusku vlnu nevole

I když je Biden nepřítelem Ruska kvůli podporování Ukrajiny, aktuálně spolu s japonským předsedou vlády vydali prohlášení, které na svých stránkách zveřejnil Bílý dům. „Rusko pokračuje v nespravedlivé a brutální agresivní válce proti Ukrajině. Celkově tato situace vyžaduje, aby Spojené státy a Japonsko pokračovaly v posilování spolupráce,“ stojí kromě jiného v prohlášení.

Reakce se dala očekávat

Z textu vyplývá, že USA budou víc spolupracovat s Japonskem na vylepšování společné obranné strategie. To Medveděva naštvalo a jednání obou politiků označil za ostudu. „Hlava japonské vlády ve své ponižující submisivní extázi mluví o Rusku a zrazuje památku stovek tisíc japonských občanů, kteří zahynuli při amerických útocích jadernými zbraněmi na Hirošimu a Nagasaki,“ cituje ho agentura TASS. Medveděv dodal, že Japonci jsou jen nekurážní sluhové Washingtonu, píše dále TASS.

Japonsko je tradiční partner Spojených států,“ uvedl pro Události247 expert na vojenskou strategii Zdeněk Petráš. „Od konce 2. světové války se vztahy zlepšily a z hlediska toho, co Japonsko činí ohledně své bezpečnostní a obranné politiky, tak USA jsou mu nejblíže. Jakékoliv aktivity, které Japonsko vykonává se Spojenými státy nejdou dohromady s tím, co chce Rusko. Takže ta reakce Medveděva nemohla být v jiném duchu,“ dodal expert pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad