Vzpouru proti Putinovi chystají zřejmě samotní ruští vojáci

Rusko v polovině dubna zaútočilo na své město Bělgorod, šlo však zřejmě o omyl. Vojenský expert na to má však jiný názor.

i Zdroj fotografie: kremlin.ru / Creative Comons / CC BY
                   

Podle vojenského analytika Cedrica Leightona mohlo jít o úmyslný útok a začátek vzpoury proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, psal o tom web TN. Na velmi frekventované křižovatce vznikl obrovský kráter o průměru 20 metrů a hluboký tři metry. Ministerstvo obrany později oznámilo, že výbuch byl způsoben náhodným pádem munice z letadla ruských sil, které nad oblastí prolétalo, psal web Novinky.

Vojáci už toho mají dost

Přišlo mi to velmi zajímavé, protože používají ruské území jako místo, odkud mohou útočit na Ukrajinu. Ale tohle se strašně nepovedlo, pokud to tedy nebyl úmyslný útok. Napadlo mě, že může jít o úmyslný útok. Už proto, že bomba dopadla na důležitou křižovatku uprostřed Bělgorodu,“ uvedl pro CNN Leighton. Někteří vojáci se tak podle něj mohou pokoušet o sabotáž.

iZdroj fotografie: Kyiv City State Administration / Creative Commons / CC BY
Ministerstvo obrany později oznámilo, že výbuch byl způsoben náhodným pádem munice z letadla ruských sil, které nad oblastí prolétalo, napsal server Gazeta.ru

Bývalý důstojník CIA Steve Hall si myslí, že by úmyslný útok mohl znamenat začátek vzpoury v ruské armádě. Uvedl to pro web Daily Express. Existují však i další možnosti. „Zaznamenali jsme zprávy, že Rusové se snaží získat mikročipy, kde se dá. Používají cokoli, co má čip, aby mohli vyrobit inteligentní bombu. Mohli se o to pokusit, prostě se jim to nepodařilo,“ uvedl pro web Hall. Další variantou je prostá neschopnost ruských vojáků.

Opravdu šlo zřejmě o nehodu

Podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany přiznalo, že za incidentem stojí ruské vzdušné síly. Při přeletu stíhacího bombardéru Su-34 nad Bělgorodem došlo k nouzovému uvolnění letecké munice, uvádí TASS. „I když jsou určité zprávy o tom, že vojenské a politické špičky a oligarchové se staví proti současnému kremelskému vedení, tak si myslím, že to shození pumy nebyl začátek nějaké vzpoury proti Putinovi,“ uvedl pro Události247 expert na vojenskou strategii Zdeněk Petráš.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruské vzdušné útoky často zasáhnou i obytné oblasti

Tady se spíš opravdu jednalo o nedopatření, ale nebude to znamenat důvod ke svržení Putinovy vlády,“ dodal expert. Na záběrech pořízených místními obyvateli je podle serveru Gazeta vidět, že na místě rušné křižovatky se vytvořila velká proluka a úlomky zeminy a vozovky se rozsypaly do vzdálenosti desítek metrů. Poškozen byl také supermarket poblíž křižovatky. Hloubka trychtýře podle očitých svědků dosahuje tří metrů, dodává web.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články