U irské pláže plavali dva žraloci velicí | Události247.cz

Mezi koupajícími se lidmi plavali dva žraloci velicí. Paniky však nebylo třeba, jsou to mírumilovní tvorové

Úchvatný okamžik se podařilo lidem na pláži zachytit na video. Nikdo nebyl ohrožený, tento druh žraloka není pro lidi nebezpečný.
i Zdroj fotografie: Se souhlasem autora Chris Gotschalk
                   

Na letošní léto nezapomene mnoho lidí, kteří se přišli vykoupat na pláž Keem Bay na ostrově Acaill u západního pobřeží Irska. Jen několik metrů od pláže se najednou objevily dvě ploutve několikametrových žraloků velikých. Paryby proplouvaly v těsné blízkosti surfařů a koupajících se lidí, mezi kterými byly i děti. Žádnou paniku natočené video nezachycuje, nebyl k ní ani důvod.
Velcí, ale neškodní

Video zobrazuje, jak se u pláže objevily dvě ploutve živočichů, kteří plavali těsně vedle sebe. „Oh můj bože,“ začali na záznamu křičet někteří z lidí. Jednalo se o výkřiky nadšení, nikoli nějaké paniky. Nebyl k ní důvod. Žraloci mohou vypadat strašlivě, ale konkrétně tento druh nazývaný žralok veliký je naprosto neškodný.

Jde o druhého největšího žraloka na světě. Ti nejdelší jedinci mohou dosahovat délky až dvanáct metrů, ale většinou měří mezi sedmi až devíti metry. Jeho potravou je zooplankton, malé ryby nebo drobní bezobratlí živočichové. Získává je filtrováním vody ve svých ústech. Ta neobsahují ostré zuby, jaké jsou k vidění třeba u obávaného žraloka bílého.

Kdysi zde bylo významné loviště

Výhled na obří paryby si lidé mohli dopřávat dlouhou dobu. Tento druh žraloka je velmi pomalý, pohybuje se rychlosti okolo pěti kilometrů v hodině. Vyskytuje se na mnoha místech světa v Atlantickém i Tichém oceánu, v Indickém oceánu jen na některých místech. Jde o druh, který se pohybuje na velkých plochách. Spatřit ho u Irska nebylo tedy překvapení. Žraloky tu zaznamenali i v roce 2019.


iZdroj fotografie: Uživatel Mmo iwdg / Creative Commons / CC BY-SA

Keem Bay byla žraloky v minulosti proslulá. Patřila k místům, kde se v hojném počtu lovili. V době největšího rozmachu zde rybáři za den z moře vytáhli až padesátku žraloků. Jejich lov kvůli proslulým žraločím ploutvím a dalším pochoutkám ale v 80. letech skončil. Žraloci velcí jsou kvůli němu stále označováni za zranitelný druh.

Zdroj: DailyMail

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 147 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník