Mezinárodní trestní soud chystá žaloby proti Rusku za válečné zločiny. Chce vydání hned několika osob

S odkazem na své zdroje mezi současnými i bývalými představiteli soudu to v pondělí napsal list The New York Times. I Putin zřejmě usedne na lavici obžalovaných.

i Zdroj fotografie: Houses of the Oireachtas / Creative Commons / CC BY
                   

Mezinárodní trestní soud chce ve dvou případech zahájit stíhání za válečné zločiny, které souvisejí s ruskou invazí na Ukrajinu. První žaloba se týká obvinění, že Rusko uneslo ukrajinské děti a dospívající. Údajně je poslalo do převýchovných táborů na ruském území, psal o tom web ČT24. Moskva se s tímto programem, který je podle ní humanitární misí na ochranu ukrajinských sirotků a opuštěných dětí před válkou, nijak netají.

Bude to běh na dlouhou trať

Druhé obvinění tvrdí, že Kreml při útocích záměrně cílí na civilní infrastrukturu, a to včetně vodních zdrojů a elektráren, které ležící daleko od fronty, píše web České noviny. V tomto případě Rusko při svých častých vzdušných úderech na ukrajinská města a infrastrukturu a i přes důkazy, které vypovídají o opaku, tvrdí, že zasahuje pouze vojenské cíle. Žalobě se zřejmě Rusko nevyhne.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Doněcké oblasti jsou zničené i celé vesnice, je to region nejtěžších bojů

Chystanému podání žalob předcházelo několik měsíců práce zvláštních vyšetřovacích týmů, píše web The New York Times. Hlavní prokurátor tribunálu Karim Khan musí obvinění nejprve předložit k předběžnému posouzení, na základě kterého se potom rozhodne, jestli jsou splněny požadavky pro vydání zatykačů, píše web iDnes. Koho konkrétně se žaloby týkají, zatím není jasné.

Může se to týkat i Putina

Někteří diplomaté a experti uvedli, že by mezi obviněnými mohl být také ruský prezident Vladimir Putin. Pravděpodobnost procesu je ovšem velmi malá, protože soud nemůže projednávat případy v nepřítomnosti obžalovaných. Je také velmi nepravděpodobné, že by Rusko své představitele vydalo. Kreml také od začátku války odmítá, že by se na Ukrajině dopouštěl válečných zločinů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusko je s 6255 hlavicemi jadernou velmocí, a proto se svět Putina tolik obává

Tak samozřejmě se to může týkat i Putina. Je však otázkou, jak budou ty trestné činy identifikovány, kdo je vykonal. Od toho se pak bude odvíjet to, kdo ty akty nařídil, a to může skončit až u nejvyššího ruského vedení, což je Putin. To je ale běh na dlouhou trať. Říct, že jsou činy, za které Putin může, a které nařídil, to zase tak rychle vyřešeno nebude, uvedl pro Události247 expert na vojenskou strategii Zdeněk Petráš.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články